Odszkodowanie dla kobiety za odmowę aborcji

Opublikowano: 03.12.2016 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 815

Decyzja o przyznaniu Amandzie Mellet odszkodowania oznacza, że rząd Irlandii akceptuje postanowienie Komitetu Praw Człowieka ONZ, który uznał, że odmówienie kobiecie aborcji w sytuacji ciężkiego uszkodzenia płodu oznaczało „nieludzkie traktowanie”.

Mellet, Amerykanka mieszkająca w Irlandii, zaszła w ciążę w 2011 roku. Płód był poważnie uszkodzony. Prawdopodobnie i tak obumarłby przed porodem, a jeśli doszłoby do rozwiązania – dziecko zmarłoby kilka godzin lub dni po narodzinach. Mellet chciała aborcji, jednak jej odmówiono, pojechała więc wykonać zabieg w Anglii, gdzie jest on w pełni legalny. Ze względu na trudną sytuację finansową musiała jechać sama, bez męża czy innej osoby z rodziny, nie miała też środków na nocleg i zaraz po inwazyjnym zabiegu udała się w drogę powrotną. Dwa lata później wraz z dwoma innymi Irlandkami, które zostały podobnie potraktowane, złożyła pozew do Komitetu Praw Człowieka ONZ; w czerwcu br. ciało to uznało, że naruszono prawa człowieka, w tym wolność od okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania. Organ ten nakazał Irlandii wypłacenie Mellet i pozostałym powódkom odszkodowań i zmianę przepisów w kwestii aborcji.

Żeby umożliwić nowelizację prawa aborcyjnego, trzeba zmienić konstytucję kraju, zgodnie z którą obywatelem staje się nie w momencie narodzin, jak wszędzie indziej na świecie, ale w momencie poczęcia. Oznacza to, że płód jest postrzegany dokładnie tak samo, jak narodzony człowiek. Organizacje feministyczne walczą o referendum w sprawie zmiany ósmej poprawki, której obecne prawo jest konsekwencją

W środę rząd podjął decyzję o wypłaceniu Mellet odszkodowania; jego wysokość nie jest jeszcze znana. “To pierwszy raz, kiedy Irlandia zdecydowała się wypłacić rekompensatę kobiecie za to, że musiała wyjechać z kraju, żeby dokonać aborcji” – mówi Ailbhe Smyth, działaczka na rzecz praw reprodukcyjnych w Irlandii. “Rząd musi teraz natychmiast zapewnić takie warunki, w których żadna inna kobieta nie znajdzie się w podobnej sytuacji. Ósma poprawka do konstytucji jest źródłem dyskryminacji i narodowej hańby Irlandii” – tłumaczy. “Nie możemy jako państwo nadzorować łamania praw człowieka. Irlandia i jej obywatelki zasługują na coś lepszego.”

Ivana Bacik, senatorka Irlandzkiej Partii Pracy, feministka i prawniczka, stwierdziła, że samo uznanie konieczności wypłaty i odszkodowania oraz oficjalne przeprosiny wobec Mellet znaczą już bardzo wiele, jednak to nie wystarcza. “Od czasu postanowienia wydanego przez ONZ jest jasne, że w naszym kraju, na podstawie ósmej poprawki do konstytucji, tysiącom kobiet odmawia się ich podstawowych praw, praw człowieka. Jest jasne, że trzeba rozpisać w tej sprawie referendum.”

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.