Obywatel Polski skazany na 5 lat więzienia w Laosie

Opublikowano: 14.10.2015 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 676

Sąd w Laosie skazał polskiego obywatela laotańskiego pochodzenia, na prawie pięć lat więzienia za krytykę laotańskiego rządu w Internecie. Oskarżony w trakcie procesu nie miał dostępu do adwokata.

52-letni Bounthanh Khammavong, został aresztowany w czerwcu i oskarżony o „rozpowszechnianie propagandy przeciwko rządowi z zamiarem osłabienia państwa”, na podstawie Artykułu 65 kodeksu karnego, po tym jak policja znalazła dowody łączące go z wpisami na Facebooku, podczas przeszukiwania jego domu w stolicy kraju Wientian.

18 września 2015 roku Sąd Najwyższy w Wientianie uznał Bounthanha winnym i skazał go na 4 lata i 9 miesięcy pozbawienia wolności – poinformowało Radio Free Asia powołując się na raport ministerstwa bezpieczeństwa publicznego. Maksymalna kara jaka mu groziła to 5 lat więzienia i grzywna w wysokości od 500 tys. do 10 mln kipów (60 – 1125 dolarów USD).

„Na podstawie badań i dowodów, Bounthanh został uznany winnym prowadzenia kampanii i działalności skierowanej przeciwko reżimowi Lao PDR” – napisano w uzasadnieniu cytowanym przez pułkownika Thongleka Mangnormeka, zastępcy dyrektora generalnego departamentu policji przy ministerstwie bezpieczeństwa publicznego. Thonglek dodał, że skazany krytykował również wytyczne polityki partii i rządu. W raporcie  nie podano jednak szczegółów treści opublikowanych przez Bounthanha.

Urzędnik dyplomatyczny przebywający w Laosie, który zgodził się skomentować tę sprawę dla Radio Free Asia pod warunkiem zachowania anonimowości, nazwał postępowanie sądowe „jednostronnym”. Faworyzowano wyraźnie stronę pozywającą, podczas gdy Bountanh nie mógł spotkać się z adwokatem podczas procesu. Urzędnicy w polskiej ambasadzie w Tajlandii, z siedzibą w Bangkoku, odmówili Radio Free Asia udzielenia komentarza w sprawie skazania Bountanha, nadmieniając jedynie, że wysyłali swoich przedstawicieli na spotkania z nim w więzieniu, raz w miesiącu.

Bounthanh Khammavong jest zasłużonym działaczem na rzecz demokracji, zmuszonym do emigracji z Laosu. Po wyjeździe z ojczyzny został obywatelem Polski, gdzie założył Organizację Laotańskich Studentów na rzecz Niepodległości i Demokracji. Powrócił do Laosu w 2010 roku, aby rozwijać działalność gospodarczą, po otrzymaniu zapewnienia ze strony urzędników laotańskich, że nie będzie represjonowany. Dwa razy w roku odwiedzał swoją żonę w Polsce, aż do ostatniego uwięzienia.

Vanida Thephsouvan, prezes Laotańskiego Ruchu na rzecz Praw Człowieka z siedzibą w Paryżu, oznajmiła, że skazanie Bounthanh jest najnowszym przykładem tego, jak rząd w Wientanie wybrał ignorowanie rekomendacji Organizacji Narodów Zjednoczonych, zawartych w ostatnim Powszechnym Okresowym Przeglądzie Praw Człowieka. Wśród nich znalazło się kilka ważnych zaleceń dotyczących praw człowieka w Laosie, w tym w kwestii wolności mediów i Internetu.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: RFA.org
Źródło: WolneMedia.net

Uwaga końcowa: W wiadomości Radio Free Asia  dane osobowe skazanego to Bounthanh Khammavong. Dane z działalności i pobytu w Polsce wskazywały by jednak jako poprawny zapis: Bounthanh Thammavong.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.