Złe zdanie komisji Parlamentu Europejskiego o CETA

Opublikowano: 12.12.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 667

Forsowana przez korporacje umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską zagraża interesom europejskich pracowników – stwierdziła Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego. O przyjęciu bądź odrzuceniu traktatu zadecydują europosłowie podczas głosowania w lutym.

„CETA zagrozi istnieniu 90 milionów miejsc pracy” – alarmują członkowie komisji odpowiedzialnej za warunki pracy, szkolenie zawodowe i swobodny przepływ pracowników i emerytów w ramach wspólnoty. Jest to ważna opinia, która można wpłynąć na decyzje poszczególnych frakcji przez decydującym głosowanie. Dla zwolenników umowy negatywny głos jest niemiłym zaskoczeniem, gdyż dotychczas wszystko wskazywało, że umowa zostanie przegłosowana przez większych problemów.

W jaki sposób fachowcy uargumentowali swoje stanowisko? Przede wszystkim – wskazują na znikome korzyści z implementacji CETA. „W kwestii tworzenia godnych miejsc pracy dowody empiryczne, których podstawą są realne modele, wskazują jednak co najwyżej na marginalny ogólny wzrost zatrudnienia w UE wynoszący nie więcej niż 0,018 proc. w okresie wdrażania przewidzianym na 6-10 lat. Ponadto w ostatnich badaniach wykorzystujących takie modele przewiduje się rzeczywistą utratę 204 tys. miejsc pracy w całej UE, w tym 45 tys. we Francji, 42 tys. we Włoszech i 19 tys. w Niemczech” – czytamy w raporcie.

Eksperci alarmują również, że przyjęcie CETA może poważnie zaszkodzić małych i średnim firmom, które „zostaną pożarte” przez korporacyjne giganty. Umowa zakłada bowiem zniesienie tzw. pozataryfowych ograniczeń dla działalności podmiotów zarejestrowanych w Kanadzie. W praktyce będzie to oznaczało większą swobodę dla wielkich firm, które będą mogły rejestrować się w kraju klonowego liścia, aby ominąć wiele norm bezpieczeństwa obowiązujących na Starym Kontynencie. Członkowie komisji wskazują, że firmy europejskie „będą musiały stawić czoła silnej konkurencji ze strony dużych północnoamerykańskich korporacji transnarodowych, co zagrozi istnieniu 90 mln miejsc pracy (67 proc. całkowitego zatrudnienia) w tych przedsiębiorstwach”. Innym wskazanym zagrożeniem jest pogłębienie różnic zarobkowych, co może doprowadzić do „większych nierówności i ostrzejszych napięć społecznych”.

Korporacje mają jednak swoich lobbystów w Brukseli i Strasburgu. Zalicza się do nich Komisja Handlu Międzynarodowego, która „bez zastrzeżeń zaleca wyrażenie zgody” na zawarcie porozumienia.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.