USG do diagnostyki… betonu

Opublikowano: 22.09.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 715

Urządzenie przypominające USG do badania betonu opracowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Impaktor – bo tak brzmi jego prawidłowa nazwa – umożliwia wykrycie wad betonowego elementu za pomocą fal ultradźwiękowych, bez konieczności pobrania próbki i naruszenia konstrukcji.

Tradycyjnie, aby określić wady betonowych konstrukcji i wykryć przyczyny ich występowania, konieczne jest pobranie próbek, a więc wykonanie odwiertów. “Niestety tego typu diagnostyka elementów betonowych narusza integralność konstrukcji i jest czasochłonna” – informuje na swojej stronie internetowej Politechnika Gdańska.

Urządzenie umożliwiające bezinwazyjne przeprowadzenie diagnostyki betonu opracowali naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Ich metoda sprawdza się przy diagnostyce dróg i nabrzeży betonowych, ale przede wszystkim stosowana jest do betonowych elementów konstrukcyjnych, takich jak płyty, belki i słupy.

“Nasza technologia umożliwia przeprowadzenie diagnostyki betonu w sposób całkowicie nieinwazyjny. W żaden sposób nie naruszamy struktury badanego elementu. Polega ona na użyciu fal ultradźwiękowych do poszukiwania ubytków i oceny materiału lub jego jednorodności. Badanie przeprowadza się z zastosowaniem stworzonych przez nas impaktorów. Sposób działania można porównać do urządzeń USG stosowanych do badania człowieka” – wyjaśnia kierownik Katedry Wytrzymałości Materiałów PG prof. Krzysztof Wilde.

Jak informuje Politechnika Gdańska, naukowcy stworzyli trzy rodzaje impaktorów: piezoelektryczny, cięgnowy oraz mechaniczno-magnetyczny. “Różnią się one metodą działania, ale wszystkie wzbudzają fale diagnostyczne ultradźwiękowe. Przeznaczone są przede wszystkim do lokalizacji nieciągłości w betonie, oceny głębokości rys i pęknięć oraz poszukiwania obszarów betonu o innej gęstości. Wykorzystanie diagnostyki ultradźwiękowej pozwala wyznaczyć rzeczywistą geometrię betonowanych elementów konstrukcji oraz właściwości mechanicznych badanego materiału” – czytamy w uczelnianym komunikacie.

Prof. Wilde określa impaktory jako małe, proste urządzenia, które pozwalają inżynierom stosować diagnostykę ultradźwiękową w powtarzalny, prosty sposób. “Impaktory nie wymagają obsługi osoby z długoletnim doświadczeniem lub specjalistyczną wiedzą naukową. Badanie impaktorem może wykonać praktycznie każda osoba po krótkim przeszkoleniu” – dodaje naukowiec.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kozik 22.09.2015 12:22

    Metoda nieinwazyjnego badania betonu “impact echo” jest obecna w Polsce kilkanaście lat, ale cieszę się, że Polacy opracowali wreszcie swoje urządzenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.