Tworzą procesor podobny do ludzkiego mózgu

Opublikowano: 22.08.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 736

Ekspertom zatrudnionym przez korporację IBM udało się stworzyć układ komputerowy, który symuluje działanie połączeń nerwowych w mózgu. Już od 2008 roku, naukowcy z IBM pracują w ramach programu rozwojowego finansowanego przez DARPA. Agencja oficjalnie prowadzi badania procesów synaptycznych.

Opracowany procesor nazywa się TrueNorth, ma neurosynaptyczną architekturę, która dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii krzemowych, jest podobno bardziej wydajna, skalowalna i elastyczna.

Procesor TrueNorth zawiera 5,4 miliarda tranzystorów i 4096 rdzeni neurosynaptycznych podłączonych przez sieć wewnątrz chipa, który dzięki temu łączy milionów programowalnych neuronów wybijanie programowalne i 256 milionów synaps dostosowywanych. IBM twierdzi, że jest to największa liczba tranzystorów w układzie scalonym.

Podczas symulacji złożonych nawracającej neuronowej układem sieci zużywa mniej niż 100 mW energii. TrueNorth ma równoległe rozproszoną, modułową, skalowalną, odporną na uszkodzenia i elastyczną architekturę, która integruje się z komputerem i pamięcią. Układ może być stosowany w wielu dziedzinach, które używają złożonych sieci neuronowych w czasie rzeczywistym, w tym w celu odkrycia zbioru obiektów czy ich klasyfikacji.

Zdaniem IBM można powiedzieć, że TrueNorth na nowo zdefiniuje to co jest obecnie możliwe w obszarze komputerów tworzonych na podstawie modelu ludzkiego mózgu zarówno pod względem wielkości, architektury, wydajności, skalowalności i metod projektowania procesorów.

Na podstawie: cbronline.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.