Rtęć w Teotihuacan

Opublikowano: 28.04.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 985

Meksykańscy archeolodzy poszukujący królewskiego grobowca w tunelu pod jedną z piramid z czasów preazteckich dokonali niespodziewanego odkrycia. W komorze na końcu tunelu, który był zamknięty przez niemal 1800 lat, znaleźli duże ilości rtęci. Tunel znajduje się w Teotihuacan pod Piramidą Pierzastego Węża.

Niektórzy eksperci sądzą, że obecność rtęci świadczy o tym, że Meksykanie mogą znajdować się w grobowcu pierwszych władców Teotihuacan. Wiadomo o nich tak niewiele, że lud ten nie ma nazwy. Okrycie rtęci zaskoczyło archeologów. Metal ten był już znajdowany w niewielkich ilościach w kilku miejscach, w których mieszkali Majowie. Nigdy nie znaleziono go w Teotihuacan. Nie wiadomo, jakie przypisywano mu znaczenie. Być może umieszczenie jego dużych ilości w grobowcu miało symbolizować jezioro lub rzekę świata podziemnego. Rtęć jest trudna w pozyskaniu i przechowywaniu. Rzadko była stosowana przez rdzennych mieszkańców Meksyku. Prawdopodobnie nadawano jej nadnaturalne znaczenie i wykorzystywano przy rytuałach religijnych.

W swoim czasie Teotihuacan mógł być zamieszkany nawet przez 200 000 ludzi. Był stolicą imperium, którego szczyt potęgi przypada na lata 100-700 naszej ery. Miasto zostało opuszczone na setki lat przed rozkwitem imperium Azteków. O budowniczych Teotihuacanu niewiele wiadomo. Badania prowadzone przez zespół Sergio Gomeza mają dać odpowiedzi na temat sposobu przekazywania władzy w mieście. Stąd poszukiwania grobów władców.

Meksykańscy naukowcy badają wspomniany tunel już od 6 lat. Odkryli tam dziesiątki tysięcy artefaktów, od kamiennych rzeźb poprzez biżuterię po wielkie muszle. Prace posuwają się bardzo powoli z powodu dużej wilgotności i olbrzymiej ilości mułu. Teraz doszła dodatkowa trudność – uczeni będą musieli chronić się przed toksyczną rtęcią.

George Cowgill, amerykański archeolog, którzy przez ponad 40 lat prowadził prace badawcze w Teotihuacan mówi, że znalezienie rtęci zwiększa szanse na odkrycie królewskiego grobu.

Linda Manzanilla, meksykańska archeolog, uważa, że u szczytu swej potęgi Teotihuacan był rządzony przez radę złożoną z czterech możnych. Na poparcie swojej hipotezy zauważa, że w mieście nie znaleziono ani pojedynczego pałacu ani przedstawienia władcy.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Reuter
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Abaddon 28.04.2015 21:35

    HAHAHA! Wszystko co odkryją archeolodzy, a co przekracza ich pojęcie określają jako związane z religią. Ależ religijni byli ci “prymitywi” z zamierzchłych epok. Za to obróbkę kamienia opracowali w stopniu nieosiągalnym dla nas. Musieli bardzo intensywnie modlić się do tych kamieni. Dziwne, że nie znaleziono żadnych śladów pochówków odpowiadających czasom wybudowania tych wszystkich piramid określanych jako grobowce. Oczywiście poziom duchowości naszych przodków był dużo wyższy od nas – robotów, ale nie byli prymitywami. Technologię też mieli niesamowitą. Polecam: http://argonauta.pl/tajemnice-teotihuacan-zakazana-archeologia/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.