Polscy matematycy udowodnili hipotezę sprzed 25 lat

Opublikowano: 19.09.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2398

Matematycy od 25 lat próbowali znaleźć dowód na hipotezę Bernoulliego, sformułowaną przez francuskiego matematyka Michela Talagranda. Udało się to wreszcie dwóm Polakom z Uniwersytetu Warszawskiego. Ich praca ukazała się w prestiżowym czasopiśmie matematycznym.

Uczeni z Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki UW dr hab. Witold Bednorz i prof. Rafał Latała znaleźli dowód hipotezy, której rozwiązania matematycy próżno szukali od ponad 20 lat. Ich praca pt. “On the boundedness of Bernoulli processes” ukazała się w czasopiśmie “Annals of Mathemathics”.

Za znalezienie dowodu autorom przysługiwała nagroda w wysokości 5 tys. dolarów ufundowaną przez twórcę hipotezy, Michela Talagranda. Francuski matematyk na swojej stronie skomentował: “Ich dowód jest po prostu oszałamiająco piękny”.

Hipoteza Bernoulliego była jednym z pięciu problemów, za których rozwiązanie Talagrand zaoferował nagrodę. Rozwikłany już przez polskich matematyków problem był przez Francuza najwyżej wyceniony – za rozwiązanie pozostałych czterech Francuz przeznaczył po 1 tys. dolarów. Problemy te cały czas nie zostały rozwikłane.

Bednorz i Latała – jak poinformował na stronie MIM UW prodziekan wydziału Paweł Strzelecki – udowodnili tzw. hipotezę Bernoulliego. Mówi ona, że “istnieją zasadniczo tylko dwa sposoby szacowania supremum procesu Bernoulliego (z grubsza biorąc, można o takich procesach myśleć jako o kolejnych sumach częściowych szeregów, do których wyrazów dostawiane są losowe znaki, niezależnie, ale z tym samym, ustalonym rozkładem) – jeden sposób polega na ograniczeniu jednostajnym i brutalnym dostawieniu modułów, drugi zaś na szacowaniu przez supremum dominującego procesu gaussowskiego” – opisuje prodziekan.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. MichalR 19.09.2014 14:58

    Udowodnienie hipotezy w matematyce 25 lat od powstania to jeszcze nie jest szmat czasu. Są hipotezy które w zamrażarce tkwią ponad 100 lat jak chociażby hipoteza Riemanna. Co więcej te problemy (m.in. milenijne) w wielu przykładach mogłyby zrewolucjonizować chociażby informatykę, bo wszystko co da się zapisać na kartce można przetłumaczyć na język zrozumiały dla komputera.

  2. xc1256 19.09.2014 21:34

    Moja podpowiedź.
    Hipoteza Riemanna – to nie prosta a koło o baardzo wielkiej średnicy – tak należy popatrzeć na to – rozwiązanie przyjdzie samo.

  3. oporowiec 21.09.2014 04:45

    Ja już dawno znam rozwiązanie hipotezy Riemanna, ale nie podzielę się tym z nikim, gdyż wolę to zatrzymać w tajemnicy… A wy się dalej z tym męczcie 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.