Naukowcy zmienili myszy złe wspomnienia na dobre

Opublikowano: 29.08.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 547

Manipulowanie wspomnieniami to coś, co naukowcy potrafią od pewnego czasu. Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie jest zmienianie złych skojarzeń na dobre.

W czerwcu tego roku pisano o niewiarygodnym osiągnięciu naukowców, którym udało się kasować i reaktywować wspomnienia. Nie jest to proste, bo wymaga m.in. genetycznej modyfikacji nerwów w celu uwrażliwienia ich na światło. Niemniej możliwość tworzenia wspomnień przez samą stymulację nerwu jest czymś niezwykłym.

Naukowcy z MIT poinformowali o wykonaniu kolejnego kroku. Nauczyli się zmieniać skojarzenia związane z danym wspomnieniem, a więc mogą sprawić, aby wspomnienie było złe lub dobre. Oczywiście udało się to zrobić tylko w laboratorium i wymagało to męczenia gryzonia. Ekipa naukowców pod kierownictwem Rogera Redondo opisała swoje osiągnięcia w czasopiśmie “Nature”.

Naukowcy ustalili, że nasze wspomnienia składają się komponentów, które są zapisane w różnych częściach mózgu. Przykładowo informacja o miejscu związanym ze wspomnieniem zapisana jest w hipokampie. Element emocjonalny (czyli to, czy skojarzenie jest dobre, czy złe) zapisany jest w ciele migdałowatym.

Tę wiedzę wykorzystano przy eksperymencie z myszami. Gryzonie, gdy wchodził na określony obszar, dostawały dobry lub zły bodziec (możliwość obcowania z samicą lub impuls elektryczny). Myszy nauczyły się więc preferować określone obszary, ale naukowcy to u nich zmienili. Gdy tylko mysz traktowana prądem wchodziła na preferowany obszar, naukowcy stymulowali u niej komórki odpowiedzialne za pamiętanie miejsca (te w hipokampie). W efekcie mysz zaczynała unikać preferowanego wcześniej obszaru.

Podobnie było w przypadku myszy, które dostawały nagrodę. Gdy wchodziły na mniej preferowany obszar, naukowcy stymulowali ich neurony i sprawili, że myszy zmieniały preferencje co do miejsca. Naukowcy przekonali się też, że wytworzone w ten sztuczny sposób złe i dobre skojarzenia można zmienić z powrotem na odpowiednio dobre i złe (stymulując neurony w hipokampie).

Zdaniem naukowców można sądzić, że emocjonalne skojarzenia są kodowane w obwodach nerwowych gdzieś pomiędzy hipokampem a ciałem migdałowatym. To połączenie pomiędzy nimi można najwyraźniej osłabić lub wzmocnić.

Czy to znaczy, że niebawem będziemy leczyć ludzi z depresji, zamieniając im wszystkie wspomnienia na dobre? Jeszcze nie. W tym przypadku ustalenia naukowców mają wartość głównie dla innych naukowców. Pozwalają lepiej zrozumieć pewne mechanizmy i daleko jeszcze do praktycznych zastosowań.

Co ciekawe, te badania częściowo potwierdziły coś, o czym terapeuci wiedzieli od pewnego czasu. Możemy powiązać pewne pozytywne emocje z czymś, co wcześniej nas przerażało i w ten sposób możemy sobie radzić. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zanika w nas pamięć o strachu.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. bro 01.09.2014 10:49

    @Fenix
    Mam pomysł żeby myszy zjadły tych naukowców, wspomnienia świetnej zabawy przy eksperymenci, bez neuroinżynierii zmienią się na niefajne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.