Najszybszy w kraju superkomputer gotowy do pracy

Opublikowano: 28.04.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 536

W poniedziałek w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH oficjalnie zaprezentowano superkomputer Prometheus, który ma największą moc obliczeniową w Polsce. Maszyna o wartości 41 mln zł służyć będzie naukowcom z wielu ośrodków, reprezentujących różne dziedziny.

Jak poinformował dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, prof. Kazimierz Wiatr, instalacja i testy Prometheusa trwały kilka miesięcy i zakończyły się sukcesem – superkomputer z AGH jest obecnie w pełni gotowy do pracy.

Prometheus posiada moc obliczeniową wynoszącą niemal 1,7 biliardów operacji na sekundę (1,7 petaflops – 1 PFLOPS to 10 do potęgi 15. operacji na sekundę). Dzięki takiemu wynikowi wyprzedził dotychczasowego lidera – superkomputer Politechniki Gdańskiej, który jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę „Zapotrzebowanie na moce obliczeniowe dla nauki niesłychanie szybko rośnie, dlatego urządzenie jest przygotowane do dalszej rozbudowy” – zapowiedział prof. Wiatr.

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka ocenił, że krakowska maszyna będzie „jednym z tytanów wśród superkomputerów w Polsce i na świecie”. Jak zaznaczył, Prometheus posiada moc obliczeniową odpowiadającą 40 tys. komputerów osobistych klasy PC, a jeden jego dzień obliczeniowy na komputerze osobistym wykonywany byłby przez 100 lat. „To na pewno przełom w polskiej nauce i wielki dzień w polskiej nauce – dla wielu dyscyplin to nowe możliwości niesłychanego wspomagania prowadzonych badań naukowych” – podkreślił prof. Słomka.

Nowy superkomputer, kosztujący 41 mln zł, został zbudowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Jest to pierwsza w Europie i największa na świecie instalacja serwerów HP Apollo 8000.

Komputer posiada ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych (procesorów Intel Haswell najnowszej generacji) oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa dołączono dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s.

Na potrzeby maszyny zbudowano oddzielny budynek serwerowni wyposażony w potężne zasilanie, ale komputer nie zajmuje wiele miejsca – całość mieści się w piętnastu szafach. Według projektantów maszyny, Prometheus jest również jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów swojej klasy na świecie.

Prometheus jest największym superkomputerem w historii Polski – obecnie zajmuje około 30. miejsca na liście najszybszych na świecie. Maszyna będzie służyć naukowcom z różnych dziedzin – będą to obliczenia z dziedziny chemii, fizyki, astrofizyki, biologii, energetyki, nanotechnologii i medycyny.

Podsekretarz stanu w ministerstwie nauki szkolnictwa wyższego Włodzisław Duch zaznaczył, że krakowski komputer oferuje niesłychane możliwości obliczeniowe, których nauka polska naprawdę potrzebuje. „Przed nami nadal stoją wielkie wyzwania – energia, zdrowie, klimat, które powodują, że zapotrzebowanie na obliczenia niezwykle szybko rośnie” – powiedział.

Decyzję o budowie nowego superkomputera władze AGH i Cyfronetu AGH ogłosiły 20 października 2014 roku. Koszty projektu finansowane są w całości w ramach Programu Operacyjnego – Innowacyjna Gospodarka, współfinansowanego ze środków unijnych.

Według podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i rozwoju, Iwony Wendel, projekt w ramach którego powstał Prometheus był jednym z największych w ramach PO Innowacyjna Gospodarka w poprzedniej perspektywie UE na lata 2007-2014. „Teraz stoją przed nami nowe wyzwania polegające na dobrej współpracy z administracją publiczną oraz sektorem gospodarki w celu komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych” – zaznaczyła.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. dagome12345 28.04.2015 14:54

    A w Pasjansa można zagrać na tym sprzęcie ? Bo jak nie , to co to za komputer 😉

  2. bXXs 28.04.2015 15:21

    Czy Polacy potrafią budować superkomputery? Ależ tak, tylko im nie wolno!
    Koniecznie wszystko musi być na licencji i pod nadzorem, monitoringiem tak aby nic nie umknęło uwadze złego Big Bustardera.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.