Najświętsze miejsce w Polsce

Opublikowano: 29.03.2017 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 602

Gdybyśmy tak sobie zadali pytanie, jakie jest najświętsze miejsce w Polsce, na przestrzeni naszej historii? Jakie było miejsce, do którego pielgrzymowali Polacy by złożyć hołd Bogu, by złożyć swoje troski?

Z pewnością wielu katolików odpowie Jasna Góra. Prawosławni wskażą na Grabarkę. Jeśli pomyślimy o kultach przedchrześcijańskich przyjdzie nam na myśl góra Ślęża. Ale kto pomyśli o miejscu, które było i jest miejscem pielgrzymek od czasów neolitu po dzień dzisiejszy? Miejscu w którym przechowywana jest najważniejsza relikwia związana z męczeństwem Jezusa. Czy już wiesz drogi czytelniku, o którym miejscu w Polsce piszę?

Jeśli wiesz, to brawo, jeśli jeszcze nie, uzbrój się w chwilę cierpliwości.

ZACZNIJMY OD JASNEJ GÓRY?

Czym jest to miejsce? To najważniejsze miejsce kultu maryjnego w Polsce, choć takich miejsc pretendujących do tego miana jest więcej. Przykładowo Kodeń, czy też wileńska Czarna Madonna z Ostrej Bramy, która choć dziś jest zabytkiem sakralnym Litwy, bliska jest sercu katolika – Polaka. Czym więc jest Jasna Góra. Do roku 1382 było to sobie przewyższenie terenu w pobliżu wsi Stara Częstochowa, gdzie mieściła się lokalna parafia. To miejsce nadał sprowadzonym z węgierskiej Budy 16 zakonnikom – Paulinom Władysław Opolczyk. W pobliżu znajdował się drewniany kościółek i murowana strażnica, gdzie najprawdopodobniej po adaptacji zamieszkali zakonnicy. W dwa lata po erekcji klasztoru osiedlonym tam zakonnikom Władysław Opolczyk oddał pod opiekę przywiezioną z ziemi halickiej ikonę Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus, dziś noszącą nazwę ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. Legendy o tym, jakoby to sam obraz wybrał to miejsce, gdyż konie ciągnące wóz z tym obrazem nie chciały dalej iść, legendę o tym jak to obraz Jasnogórski bronił tego miejsca podczas potopu szwedzkiego (w tym czasie obrazu na Jasnej Górze nie było, był ukryty na Śląsku) a kolejna obrona Jasnej Góry podczas konfederacji barskiej skończyła się sromotną porażką Polaków, zostawmy w miejscu godnym legend zwanych tradycją katolicką.

GRABARKA

Choć dominującą u nas religią jest katolicyzm, naszą kulturę religijną z powodzeniem można nazwać kultura styku katolicyzmu i prawosławia. Występuje u nas zarówno dominujący na zachodzie kult relikwii jak i dominujący w prawosławiu kult ikon. Początki kultu na Grabarce możemy datować na wiek XIII, i wiąże się on z kultem znajdującej się w pobliskim Mielniku ikony Chrystusa Zbawiciela. Tak więc to kult w naszej historii dość późny.

ŚLĘŻA

Rzeczywiście w przedchrześcijańskiej historii naszego kraju Ślęża odgrywała znaczącą rolę jako miejsce kultu neolitycznego, Celtów, Słowian, lecz dziś prawie całkowicie utraciła znaczenie miejsca kultowego, jako miejsca kultowego katolicyzmu.

Gdzie więc jest to najważniejsze miejsce kultowe w Polsce, które zachowało swoje znacznie przez tysiąclecia?

ŁYSIEC

To Łysiec w Górach Świętokrzyskich, miejsce kultowe w czasie neolitu, miejsce kultowe państwa Wiślan. Jedno z lepiej opisanych miejsc kultu przedchrześcijańskiego trzech Bogów – Śwista, Pośwista i Pogody – wg. Długosza, albo Lada, Boda, Lei – wg. Powieść rzeczy istnej. Dziś również miejsce to poświęcone jest trzem osobom boskim w Trójcy Przenajświętszej. To miejsce, w którym jeszcze w połowie XI w oddawano hołd dawnym Bogom, a już w XII w. było to sanktuarium chrześcijańskie. Było to miejsce pielgrzymek władców i ludu państwa Wiślan, miejsce pielgrzymek naszych władców chrześcijańskich. Szczególnie miejsce to upodobał sobie Władysław Jagiełło. Miejsce to, tak jak i Polska miało czasy upodlenia. Było tu ciężkie więzienie założone przez Carat, które istniało do roku 1939. Było tu miejsce kaźni żołnierzy rosyjskich zagładzanych przez Niemców w czasie II wojny Światowej. Miejsce to upadało i odradzało się tak jak nasz kraj. To również miejsce przechowywania najświętszej relikwii jaką posiada Polska, „Relikwii krzyża Pańskiego” (widoczna na zdjęciu u góry tekstu).

Dlatego też moim zdaniem jest to miejsce w całej Polsce najbardziej godne imienia „Najświętszego miejsca w Polsce”, któremu żadne inne miejsce w Polsce równać się nie może., choć są miejsca równe randze Łyścowi, o których wiedza historyczna jest nam równie wybiórczo przekazywana. Miejscem takim jest katedra w Gnieźnie. Tak jak na Łyścu powstała w miejscu świątyni przedchrześcijańskiej, kult w tym miejscu przetrwał po dzień dzisiejszy. Znacznie wcześniej wygaszono tam kult przedchrześcijański, iż nawet imienia Boga tam przez naszych ojców czczonego nie znamy.

Autorstwo tekstu i zdjęcia: Zawisza Niebieski
Źródło: NEon24.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Szaman2 29.03.2017 09:25

    Do Autora ..
    Proszę sprecyzować lokalizację góry Łysiec.
    Wg danych dostępnych w internecie góra Łysiec znajduje się w górach Bialskich we Wschodnich Sudetach.
    Natomiast w Górach Świętokrzyskich znajduje się Łysa Góra.
    Czy nie nastąpiła pomyłka ?

  2. brzeszczot 29.03.2017 12:25

    A ciekawe czy katolicy mają chociaż jedno SWOJE święte miejsce a nie krwawo podbite z rąk nieskatoliczałych Polaków sprzed chrztu.

  3. Zawisza Niebieski 29.03.2017 15:06

    @Szaman
    Łysiec, nazwa ta pochodzi od słowa Łyskać – Błyszczeć. Nie raz kilka miejsc posiada tę samą nazwę. Łysiec = Łysa Góra = Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich jak określiłem to w tekście jest tym samym miejscem. Ja tu posługuję się nazwą najstarszą.

  4. Zawisza Niebieski 29.03.2017 15:11

    @brzeszczot
    Są takie miejsca, mamy Jasną Górę, Kodeń, Licheń…, miejsca te są najczęściej związane z kultem maryjnym, nie kultem chrześcijańskim Trójcy Przenajświętszej. Przejmowanie przedchrześcijańskich miejsc świętych skończyło się ok. XIII w. Ale są miejsca święte przedchrześcijańskiej wiary ojców, których katollicyzm nie przejął. Przykładem jest np. góra Dobrzeszowska, gdzie znajduje się odkryta w latach 60 świątynia przedchrześcijańska, tyle, że niewielu o niej słyszało, w przewodnikach ani słowa, wycieczki omijają to miejsce.

  5. Szaman2 29.03.2017 15:29

    @Zawisza Niebieski
    Dzięki za odpowiedź ! Dla mnie to było ważne, gdyż mam w planie odwiedzić to miejsce 🙂

  6. Zawisza Niebieski 29.03.2017 20:33

    @Szaman
    To podpowiem kilka wskazówek. Niedawno zrobiono boczne wejście do krypty z niezależną kryptą Wiśniowieckiego, wejście o pełnych godzinach, po zgłoszeniu w informacji. Ale jeśli już odwiedzić Góry Świętokrzyskie, to polecam nieznaną perełkę. Górę Dobrzeszowską. Wieś Dobrzeszów na jej krawędzi jest rezerwat przyrody a w nim ruiny świątyni słowiańskiej, odkopane i pozostawione, ale nie zniszczone przez chrześcijan. Polecam mój tekst, który Opolczyk na swym blogu umieścił https://opolczykpl.wordpress.com/2012/03/03/zapomniana-slowianska-swieta-gora-dobrzeszowska/

    W żadnym przewodniku tego zabytku nie znajdziemy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.