We Francji wyemitowano film o masakrze w Odessie

Opublikowano: 03.02.2016 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 955

Przedwczoraj wieczorem francuska telewizja Canal+ wyemitowała film śledczy „Maski rewolucji” wbrew woli Kijowa. Film „Maski rewolucji” przedstawia specjalne śledztwo w sprawie wydarzeń na Ukrainie w „rewolucyjnym” 2014 roku. Pod koniec stycznia ambasada Ukrainy we Francji wystąpiła do Canal+ o zmianę decyzji w sprawie emisji filmu.

Autor dokumentu francuski dziennikarz Paul Moreira przez godzinę opowiada o wydarzeniach na Ukrainie w 2014 roku, poczynając od akcji protestacyjnych na kijowskim Majdanie a kończąc na tragedii w Domie Związkowców w Odessie.

Podczas zdjęć dziennikarz rozmawiał z przedstawicielami partii nacjonalistycznych Swoboda i formacji Azow” i Prawy Sektor (zakazany w Rosji). Film opiera się na zeznaniach świadków, mających zarówno nacjonalistyczne, jak i prorosyjskie poglądy. W filmie poświęcono dużo uwagi również wpływom USA na wydarzenia w kraju, w tym wizytom na Ukrainie byłego szefa CIA Davida Petraeusa i asystentki sekretarza stanu USA Victorii Nuland.

Według Paula Moreiry biorąc pod uwagę skalę tragedii zachodnia prasa nie wystarczająco naświetliła wydarzenia w Odessie. Reżyser opowiada, że „przeprowadził wywiad z wieloma bezpośrednimi świadkami wydarzeń”, co pozwoliło mu „przefiltrować trochę przesady i kłamstw zarówno ze strony napastników, jak i ze strony ofiar”. Według Moreira zachodnia prasa nie wystarczająco naświetliła wydarzenia w Odessie biorąc pod uwagę skalę tragedii. “Kiedy zacząłem to śledztwo na Ukrainie z żalem odkryłem, ile okrucieństwa w Odessie w maju 2014 roku wymazano z pamięci ludzi… W centrum dużego europejskiego miasta, w XXI wieku, w pożarze ginie 45 osób!” — podkreśla reżyser.

Dochodzenie, które według reżysera było prowadzone „niezgodnie z ogólnie przyjętą opinią”, spotkało się z wrogością niektórych francuskich dziennikarzy, a także władz ukraińskich. “Na jednej ukraińskiej stronie internetowej nazywają mnie „terrorystą”, który pracuje dla rosyjskich służb wywiadowczych. Zażądano zakazania filmu. A ukraiński ambasador nawet zaczął wywierać presję na Canal +” — opowiada Moreira.

Reżyserowi zarzucono, że przesadził on z rolą nacjonalistów w konflikcie ukraińskim, jak również z „wpływem Amerykanów na zmianę reżimu” w Kijowie. Moreira skoncentrował się na „łzach ofiar” w swoim filmie, co nie wszystkim przypadło do gustu”. “Rzeczywiście oddałem głos jednej matce, która straciła swojego 17-letniego syna (…) Ona rozmawiała ze mną z rezerwą, była przekonana, że nie wykorzystam jej wywiadu do filmu, że Zachodu nie obchodzi ich los” — przyznaje Moreira.

Krytyce również poddano stwierdzenie reżysera, że lider ukraińskiej partii „Swoboda” Ołeh Tiahnybok, główna postać protestów zimowych w latach 2013-2014, „jest członkiem neonazistowskiego ruchu”. “Ten człowiek wielokrotnie oświadczał, że chce uwolnić kraj z „żydowsko-moskiewskiej mafii” (…). Ponadto jest on założycielem socjal-nacjonalistycznej partii (niczego wam to nie przypomina?)” — wyjaśnia autor filmu „Ukraina: Maski rewolucji”. “Jeśli pozostać na poziomie globalnej społecznej percepcji, tak, jest jasne, że opinia publiczna nie wie ani o roli ukraińskich grup neonazistowskich, ani o zbrodniach w Odessie. A to wszystko dlatego, że dany problem był słabo naświetlony” — podsumowuje Moreira.

Pod koniec stycznia ambasada Ukrainy we Francji oznajmiła, że jest rozczarowana zamiarem wyemitowania przez Canal+ „Masek rewolucji”, gdyż ocenia dokument jako dezinformację. Zdaniem ambasady, film wprowadza widzów w błąd w kwestii tragicznych wydarzeń, które przeżyła Ukraina. Placówka dyplomatyczna uznała, że Canal+ powinien zmienić swoją decyzję w sprawie emisji tego filmu.

Główny kijowski plac Majdan Nezałeżnosti został zajęty przez zwolenników eurointegracji 21 listopada 2013 roku, tuż po ogłoszeniu przez rząd Mykoły Azarowa zawieszenia procesu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Później Majdan został epicentrum konfrontacji sił zbrojnych i radykałów. W starciach, w których trakcie była wielokrotnie używana broń palna i koktajle Mołotowa, zginęło kilkadziesiąt osób. 22 lutego 2014 roku Rada Najwyższa odsunęła prezydenta Wiktora Janukowycza od władzy, zmieniła konstytucję i ogłosiła nadzwyczajne wybory prezydenckie, w których wygrał Petro Poroszenko.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Vetinari 03.02.2016 15:10

    Nihil Novi, jak świat światem, rewolucje zawsze były po to, aby zamienić jednych oprawców na innych – często jeszcze mniej nadających się na to stanowisko – kosztem żyć zwykłych ludzi, a rozwoju gospodarczego jak nie było, tak nie będzie, bo tylko komuniści wierzą, że da się go osiągnąć z kradzieży na innych, a nie ciężką pracą.

    A zaraz, to pierwsze się udaje, ale tylko najpotężniejszym gospodarkom G8 i korporacjom, bo oni dyktują światu, co jest “opresją” przeciwko której należy się buntować.

  2. W.W. 03.02.2016 16:05

    Kiedy film w Polsce?

  3. Czejna 03.02.2016 17:50

    Bezczelni sa ci Ukraincy.
    Kazde panstwo ma swoich emigrantow
    i tak jak dla destabilizacji panstw zachodnich
    uzywaja Arabow, Afrykanczykow, Azjatow
    tak wladcy tego swiata umyslili sobie, ze nam
    lepiej podeslac Ukraincow.
    Stary, podly, skuteczny i sprawdzony wrog.

  4. Aaron Schwartzkopf 03.02.2016 20:17

    W.W.,
    w Polsce – NIGDY.
    Oficjalna tv ma pokazać jak jeden z z ukrowskich ultranacjonalistów komentując wydarzenia w Odessie mówi, że spaleni żywcem ZASŁUŻYLI SOBIE NA TO??!!
    PS
    Celowo napisałem “ukrowskich” a nie “ukraińskich”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.