Kolejna lista najbardziej zagrożonych naczelnych

Opublikowano: 19.10.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 697

Podczas ONZ-owskiej Konwencji nt. różnorodności biologicznej opublikowano siódmą edycję 25 najbardziej zagrożonych gatunków naczelnych. Dziewięć z nich żyje w Azji, pięć w Ameryce Południowej, pięć w Afryce, a sześć na Madagaskarze. Zwierzętom zagraża przede wszystkim wycinanie lasów oraz kłusownicy.

Najgorsza sytuacja panuje na Madagaskarze. Na wolności przetrwało tam np. jedynie 19 lemurów z gatunku Lepilemur septentrionalis. Sytuacja lemurów, które należą do najbardziej zagrożonych naczelnych, błyskawicznie pogarsza się od 2009 roku, kiedy to na Madagaskarze doszło do zamachu stanu. Z podobnie złą sytuacją mamy do czynienia w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie naczelnym zagrażają kłusownicy.

Ludzie stanowią największe zagrożenie dla swoich bliskich krewniaków. Spośród 633 gatunków naczelnych ponad połowa jest zagrożona z powodu działaności człowieka – wycinania i wypalania lasów, polowań oraz nielegalnego handlu.

Działania obrońców przyrody często przynoszą jednak dobre wyniki. Z tegorocznej edycji listy 25 najbardziej zagrożonych naczelnych wykreślono indyjskiego makaka wanderu oraz żyjącego na Madagaskarze lemura z gatunku Prolemur simus. Specjaliści przypominają, że właśnie dzięki wysiłkom na rzecz ochrony przyrody w XX wieku nie został wytępiony żaden gatunek naczelnych. W XXI wieku też dotychczas udało się tego uniknąć.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Fox News
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.