Kobieta skazana za poronienie wyjdzie na wolność

Opublikowano: 19.08.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 686

27-letnia Belen, skazana na 8 lat więzienia po komplikacjach w czasie ciąży, zostanie zwolniona z aresztu – zdecydował Sąd Najwyższy prowincji Tucuman. To ważny krok w stronę poszanowania jej praw i praw człowieka w Argentynie.

Sąd Najwyższy uznał, że przetrzymywanie kobiety w areszcie jest bezcelowe. Belen spędziła w nim już ponad 2 lata, po tym jak w marcu 2014 roku trafiła do miejscowego szpitala, gdzie dowiedziała się, że była w ciąży i poroniła. Personel szpitala poniżał ją, zarzucał dokonanie aborcji i wezwał policję. Sąd skazał Belen na 8 lat więzienia.

Sąd Najwyższy prowincji Tucuman jest teraz w trakcie oceny wyroku wydanego przez sąd pierwszej instancji.

“Mamy nadzieję, że Belen zostanie ostatecznie uniewinniona, a sąd uzna, że nie powinna była nigdy znaleźć się w areszcie. Komplikacje podczas ciąży nie powinny być traktowane jak przestępstwo, a kobiety w ciąży jak potencjalne kryminalistyki” – powiedziała Weronika Rokicka, koordynatorka kampanii Amnesty International Polska.

26 lipca Amnesty International przekazała lokalnym władzom 120 tysięcy podpisów pod petycją domagającą się uwolnienia Belen.

W liście otwartym wysłanym niedawno do publicznego radia Belen pisała: „Skazano mnie tylko na podstawie pogłosek, za bycie biedną, za pójście do szpitala, za to, że nie miałam pieniędzy, żeby pójść do prywatnej kliniki i zapłacić za dobrego adwokata. Nikt nie spytał, jak czułam się tamtej nocy. Potępiono mnie i zapytano, czy dokonałam aborcji. Moją matkę też źle potraktowano. Nikt się mną nie przejmował. To prostaczka, nic nie wie – mówili inni i potępili mnie tak, jak policjanci. Wymiar sprawiedliwości też mnie potępił. Mimo że mówiłam im, że nie zrobiłam nic złego, nikogo nie zabiłam”.

Prawo w Argentynie przewiduje odpowiedzialność karną za doprowadzanie do przerwania ciąży, do 8 lat więzienia, i nie precyzuje, czy chodzi o lekarza czy inną osobę przeprowadzającą zabieg. Na podstawie tych przepisów skazano Belen, mimo braku dowodów, że komplikacje, których doświadczyła, były czymś innymi niż poronienie.

Źródło: Amnesty.org.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 20.08.2016 10:11

    Potraktowano prawem stanowionym, ciało. To ciało powinno stanowić prawa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.