Więcej Jana Pawła II w edukacji szkolnej

Opublikowano: 03.07.2016 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 627

Jan Paweł II będzie jednym z bohaterów zmienionego elementarza dla pierwszej klasy podstawówki, a jego nauczanie – jednym z tematów maturalnych. Postara się o to specjalny zespół parlamentarny, z błogosławieństwem Kościoła katolickiego.

Kilka dni temu minister edukacji Anna Zalewska przedstawiła plan kompleksowej reformy oświaty. Przypomnijmy, że w jej ramach zlikwidowane ma zostać gimnazjum, powrócą ośmioletnie szkoły podstawowe i czteroletnie licea, a edukacja zawodowa będzie się realizować w ramach szkół branżowych I i II stopnia. Zmiany będą wymagały m.in. napisania nowych podstaw programowych. Jeden z pomysłów na to, co powinno się w nich znaleźć, przedstawili wczoraj posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II.

Zespół, liczący siedemnastu polityków (tylko z PiS), odbył w zeszłym tygodniu posiedzenie na temat „koncepcji wdrożenia spuścizny literackiej i nauczania św. Jana Pawła II do podstawy programowej dla szkół wszystkich szczebli”, na które zaprosili wiceminister edukacji Marzennę Drab. Proponowali, by włączyć na listę lektur wybór poezji papieża, a także “Pamięć i tożsamość”. Zbiór ten ma uczyć, jakżeby inaczej, miłości do ojczyzny i patriotyzmu. To tylko wariant minimum, gdyż posłowie-czciciele Jana Pawła II widzieliby w programie nauczania jeszcze więcej tekstów jego autorstwa. Poseł Aleksander Mrówczyński chciałby nawet, żeby nauczanie papieża uczynić jednym z tematów maturalnych. Papieża Polaka i jego dorobek uczniowie mają poznać jednak znacznie wcześniej, niż dopiero przed maturą. Zespół ds. dziedzictwa chce, by treści o Janie Pawle II pojawiły się w poprawionym “Naszym elementarzu” dla dzieci z klasy I.

Co na to wiceminister Drab? Przypomniała, że obecnie licealiści czytają obowiązkowo “Tryptyk Rzymski” i homilię, którą Jan Paweł II wygłosił na Placu Zwycięstwa w Warszawie podczas pielgrzymki w 1979 r. Podkreśliła, że przed 1 września br. zmiany w podstawach programowych i tak nie będą wprowadzone. Ale jednoznacznie stwierdziła również, że treści dotyczące papieża “trzeba wprowadzać i w szkole, i poza szkołą”.

Posłów nie musiała zachęcać. Kolejne posiedzenie zespołu ds. dziedzictwa już 20 lipca. Powstanie grupa z przedstawicielami MEN, mediów, Kościoła katolickiego, stowarzyszeń upowszechniających papieską myśl.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. luzak1977 03.07.2016 10:01

    To jest dopiero paranoja. Za takie pomysły powinna być odpowiednia “nagroda”. Większa zawartość jotpedwójki w jotpedwójce.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.