Hodowcy świń błagają rząd o pomoc

Opublikowano: 15.10.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 733

Rolnicy protestujący przedwczoraj na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Woroniec (woj. lubelskie), domagali się skupu po cenach rynkowych zdrowych świń ze stref wyznaczonych wokół wykrytych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Protestujący rolnicy chodzą po oznakowanym przejściu dla pieszych, tamując ruch na drodze prowadzącej m.in. do przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu. Co jakiś czas przepuszczają jadące samochody. “Domagamy się skupienia naszych świń po cenach rynkowych. Ciągle tylko jeden zakład w Kosowie Lackim je skupuje, ceny są niższe, bo świnie są przerośnięte, ponosimy straty” – powiedział PAP jeden z uczestników protestu, hodowca Robert Janczuk. “Sytuacja się nie zmienia, bo w miejsce skupionych świń dorastają kolejne, ciągle w powiecie bialskim jest ponad 10 tys. świń, które dawno powinny już być odstawione do rzeźni. Chcemy spokojnie gospodarować, wiedzieć, co będzie dalej, czy prosięta, które weźmiemy na tucz będą kupione, gdy dorosną” – dodał.

To już kolejny protest mięsnych handlarzy i hodowców na drodze krajowej nr 2. W ubiegłym tygodniu przez pięć dni tamowali oni ruch chodząc po przejściu dla pieszych w Worońcu, a wcześniej w kolumnie złożonej z ok. 30 ciągników jeździli bardzo wolno na odcinku między Białą Podlaską a Worońcem, tarasując jeden z pasów ruchu.

“Wznowiliśmy protest, bo nic się nie zmieniło, nie było żadnej reakcji na nasze postulaty. Przez pięć dni całą dobę protestowaliśmy w tym miejscu, nikt do nas nie przyjechał, nie udzielił żadnej informacji, co będzie dalej. Byliśmy w Warszawie, chcieliśmy spotkać się z ministrem Jurgielem, ale nie doszło do tego. Rozmawialiśmy z urzędnikiem, który mówił na to samo, co siedem tygodni temu” – wyjaśnia Janczuk.

Protest dotyczy trudnej sytuacji hodowców świń, spowodowanej ograniczeniami w sprzedaży żywca z związku z występowaniem ognisk ASF. W powiecie bialskim w miejscowości Droblin wykryto cztery ogniska ASF, głównie w niewielkich hodowlach. Chore zwierzęta zostały uśpione, a wokół tych gospodarstw wyznaczona została strefa zapowietrzona, z jej terenu hodowcy nie mogą wywozić i sprzedawać świń, które – jak podkreślają rolnicy – są zdrowe – zostały przebadane.

Autorstwo: PN
Zdjęcie: Hans (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. xc1256 15.10.2016 11:40

    a może by tak przestać jeść świnki, nie jest to zdrowe, lepsza rybka, baraninka, czy dziczyzna…

  2. MichalR 15.10.2016 12:55

    Ogólnie to jestem przeciwny interwencji państwa… Jednak w tym przypadku możnaby zachować się podobnie jak w przypadku jabłek w roku ubiegłym. Niechby państwo kupiło te świnie i rozdało do stołówek szkolnych oraz firm cateringowych obsługujących szkoły.

    Dzieci (rodzice) zapłacą mniej, dzieci dostaną więcej posiłków mięsnych, świnie się nie zmarnują, rolnicy będą szczęśliwi. O ile tylko da się rozwiązać problem transportu mięsa, bo jak rozumiem problem jest lokalny, a dystrybucja musiałaby być ogólnokrajowa.

  3. Fenix 15.10.2016 13:13

    Internetowa ogólnokrajowa wolnorynkowa , redystrybucja giełda dla rolników , dla wszystkich chętnych , nabycia i zbycia towaru także z zagranicy.
    Pomijamy zakazy nakazy państwa ,które o nic się nie martwi li tylko utrzymanie sprawowanej władzy . Władza sprawowana w państwie niech się wypcha ,niekompetencją i swoją nieudolnością starczy jej za dość!

  4. Fenix 15.10.2016 13:54

    Giełda towarów ich redystrybucji nawet węgla i prądu już czas zmienić prawo na lepsze dla wytwórców i twórców towarów i usług , im należnych zysków. Pominąć państwo bezprawia nie dba o dobro Narodu, nim każda jednostka.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.