Projekt Babilon

Opublikowano: 16.10.2012 | Kategorie: Historia, Publicystyka

Kanadyjski inżynier Gerald Bull był pomysłodawcą i głównym wykonawcą finansowanego przez Saddama Husajna projektu Babilon.

Gerald Bull jako zdolny i utalentowany inżynier od początku swojej kariery zawodowej interesował się zagadnieniami batalistycznymi. Jego działalność miała ogromny wpływ na rozwój XX-wiecznej artylerii dalekiego zasięgu. Przede wszystkim Gerald Bull zaangażował się w realizację amerykańskiego projektu HARP (High Altitude Research Project), którego celem było przeprowadzanie doświadczeń związanych z zachowaniem się różnych obiektów po wejściu w atmosferę.

Projekt ten okazał się bardzo owocny. W jego ramach za pomocą działa okrętowego wystrzelono 150-kilogramowy pocisk Martlet na wysokość 66 kilometrów. W szczytowym momencie w latach 1960. budżet programu wynosił miliony dolarów i dawał zatrudnienie 300 naukowcom. I choć w 1966 roku pocisk Martlet-2 osiągnął rekordową wysokość 180 kilometrów, a naukowcom udało się zebrać cenne dane dotyczące górnych warstw atmosfery, projekt nadal nie zrealizował swojego głównego celu – umieszczenia wystrzelonego obiektu na orbicie. Dlatego w 1968 roku prace nad projektem zostały zakończone.

Gerald Bull jednak się nie poddał. Postanowił realizować swój projekt, tym razem pracując w RPA. W wyniku tej współpracy naukowiec zaprojektował haubicoarmatę GC 45 o zasięgu 40 km, która miała rewolucyjny wpływ na rozwój artylerii. Stany Zjednoczone w tym czasie posiadały haubicoarmaty o maksymalnym zasięgu 19 km.

Osiągnięcia Geralda Bulla zainteresowały Saddama Husajna, który w latach 1980. uwikłany był w konflikt z Iranem. Husajn poszukiwał bowiem niekonwencjonalnych zastosowań do rozwiązania tego konfliktu. Zgodził się sfinansować projekt Bulla dotyczący umieszczenia wystrzelonego obiektu na orbicie, lecz postawił jeden warunek. Bull miał zająć się także udoskonaleniem posiadanych przez Irak rakiet Scud. I choć nie jest dokładnie znany wkład Bulla w prace nad tą rakietą, faktem pozostaje że Scud B o zasięgu 280 km po modyfikacjach pod nową nazwą Al-Abbas zwiększył zasięg do 600 km.

W toku prac na projektem Babilon Bull stworzył działo Baby Babilon z lufą o długości 45 metrów i kalibrze 350 milimetrów. Było ono niezbędne do testowania technologii w celu realizacji założonych celów. Próby wypadły obiecująco, dlatego przystąpiono do dalszych prac. Zamówiono poszczególne części do działa o średnicy 1 m, które miało wystrzelić obiekt na orbitę. Powstał nawet fragment lufy.

Prace nad projektem zostały jednak nagle przerwane przez śmierć Geralda Bulla. Został on zastrzelony w Brukseli 20 marca 1990 roku. Okoliczności tego zdarzenia, choć niejasne, wskazują, że była to zaplanowana egzekucja, a nie przypadkowy atak. Sprawcy zostali niewykryci, jednak teorie spiskowe za zabójców wskazują Mossad albo służby amerykańskiego lub irańskiego wywiadu.

Autor: Victor Orwellsky
Źródło: Kod Władzy

BIBLIOGRAFIA

1. http://www.damninteresting.com/project-babylon-gerald-bulls-downfall/

2. http://www.alternatehistory.com/discussion/showthread.php?t=167333

3. http://www.democraticunderground.com/1002364659

TAGI: ,

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym za pomocą formularza kontaktowego.

Komentarze można dodawać przez 7 dni od daty publikacji
1 wypowiedź

  1. jasmin 17.10.2012 08:43

    Kto mieczem wojuje od miecza ginie.