Polska nie powstała wraz z chrztem

Opublikowano: 02.08.2017 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1629

Obejrzałem sobie animację produkcji zachodniej prezentującą zmiany map Europy na przestrzeni wieków i zrozumiałem, jak groźne jest twierdzenie, iż Polska powstała dopiero wraz ze chrztem Mieszka.

Badania genetyczne wykazują wielowiekową obecność Słowian na ich ziemiach od Łaby po Wołgę, najstarsza mutacja – haplogrupa wywodząca się z naszych ziem szacowana jest na ponad 10 000 lat, ale nawet chcąc oprzeć się na dokumentach pisanych możemy wskazać „Historię wojen” Prokopiusza z Cezarei z roku 512 n.e. mówiącą o germańskich Helurach, którzy przeszli ze swych siedzib nad Dunajem przez ziemie Sklawinów. Tu warto wspomnieć, że Rzymianie wszelkie ludy zamieszkujące na terenach Środkowej Europy określali terminem Germanie, a ziemie przez nich zamieszkiwane Germanią.

Dość cennym dla opisania przedchrześcijańskiej historii naszych ziem jest dokument szpiegowski sporządzony około roku 844 dla króla wschodnich Franków Ludwika II Niemieckiego, czyli ponad 120 lat przed chrztem Mieszka. Dokument ten zawiera listę ludów zamieszkujących na wschód od państwa wschodnich Franków, wraz z podaniem liczby osad i grodów. Dokument ten pozwala nam się zorientować o sile gospodarczej związków zamieszkujących nasze ziemie.

I tak dla przykładu Goplanie posiadali około 400 grodów, lud określany jako Thafnezi, zamieszkujący prawdopodobnie gdzieś na Mazowszu posiadał 257 grodów, Thandesi, lud zamieszkujący nad Obrą podbity przez Mieszka, 200 grodów. Miloxi, zamieszkujący Wielkopolskę – ziemie rodowe Piastów, 67 grodów, w sumie na terenach dzisiejszej Polski Geograf Bawarski wymienia ponad 1200 grodów, a mówimy o czasach na 100 lat przed Mieszkiem. To nie były puste tereny, po których tylko wilk i niedźwiedź grasował, to były prężne organizacje, które można porównywać do państw. Podlegały one dalszym łączeniom, podbojom. Właśnie z tych organizmów wzięły się dzisiejsze krainy takie, jak Mazowsze, Wielkopolska, Małopolska, Śląsk, które w średniowieczu określano ziemiami. Do boju stawało rycerstwo ziemi Mazowieckiej…


Pozostałości wałów ziemno-drewnianych na Ostrowiu Lednickim.

Mówiąc o grodach, warto wspomnieć o naszej myśli fortyfikacyjnej. Gród książęcy na Ostrowiu Lednickim otoczony był 9-13 metrowej wysokości wałem ziemno-drewnianym o konstrukcji skrzynkowej. (to wysokość dzisiejszych 3-4 kondygnacyjnych budynków). Było to obwarowanie ówczesnymi metodami walki nie do zdobycia. Mury kamienne można było podkopać, kruszyć ogniem, nasze rozwiązanie było odporne na podkopy, na ogień i jeśli atakujący nie sforsowali bram (jak to miało miejsce podczas najazdu księcia czeskiego Brzetysława, który zdobył i zniszczył Ostrów Lednicki) warownia nie była do zdobycia.


Konstrukcja wałów ziemno-drewnianych, skrzyniowa, rekonstrukcja Biskupin.

Taka była siła gospodarcza ludu, którego ówcześnie określało się jako Lachów, co po dziś dzisiejszy pozostało w potocznym języku Ukraińców, Białorusinów czy też Rosjan.

Kolejnym tematem który jakoś nie może przebić się przez nasze podręczniki szkolne to sprawa Słowian Zachodnich. Między Odrą w Łabą istnieją dwa silne związki plemienne, serbołużyczanie i Wieleci, których podbój i wynarodawianie, określane dziś jako chrystianizacja, trwa po rok 1200. Popatrzmy na mapę prezentującą ich ziemie z czasów Mieszka.


Mapa terenów Wieletów i Serbołużyczan.

Czy też mapę orientacyjną prezentującą główne organizacje państwowe na ziemiach Słowian Zachodnich z przełomu IX / X w.


Mapa terenów Słowian zachodnich z zaznaczeniem głównych organizmów gospodarczych – państwowych.

Tak jeszcze dla ciekawostki pokażę mapę okolic dzisiejszego Berlina z roku ok. 1150, spokojnie przez jeszcze 50 lat w stosunku do mapy tereny te będą zamieszkiwali Szprewianie, lud słowiański. Kopanica, dziś dzielnica Berlina pada ok. roku 1200. A są to czasy rozbicia dzielnicowego w Polsce, Leszka Białego, Mieszka III Starego, Bolesława Kędzierzawego czy Kazimierza II Sprawiedliwego.


Mapa terenów dzisiejszego Berlina, ziemie Szperwian, stan na rok 1150.

Polska nie powstała wraz z chrztem, Polska to długi proces, na który składała się praca kolejnych pokoleń, budowniczych, rolników, rzemieślników, wojów, władców i poddanych. Chrzest, a w zasadzie nie chrzest, a dokument Dagome iudex, w którym Mieszko oddaje Polskę we władanie papieżowi, stając się jego lennikiem wpisuje Polskę w orbitę krajów chrześcijańskich. krajów których obecność na mapie raczy widzieć zachodnia Europa. Stąd właśnie dopiero wtedy w historii podręcznikowej pojawia się Polska, stąd nikt nie chce pamiętać, że ziemie Słowian rozciągają się aż po Łabę. No, ale historię przecież piszą ci, co wymordowali bohaterów.

Autorstwo: Zawisza Niebieski
Zdjęcia i mapy: Wikipedia
Źródło: Neon24.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. siedemdziesiat siedem 18.12.2014 15:57

    Czy dobrze rozumiem, że moje miasto Stargard Szczeciński mieściło się kiedyś ponad 400km na zachód(vide Oldenburg)? Podobnie z miastem Skwierzyn(teraz Skwierzyna).

  2. Gylhyrst 18.12.2014 18:30

    Görlitz to nie Gorlice a Zgorzelec. Artykuł ciekawy, historia jest bardzo ciekawa niestety została bezpowrotnie zniszczona przez odcięcie się od korzeni i skazana na śmierć przez zapomnienie.

  3. mr_craftsman 18.12.2014 21:07

    Brakujące fakty z kronik:

    1.Państwo Mieszka graniczyło z Danią, w miejscu obecnych Niemiec.

    2.Sojusz z Danią pieczętowany małżeństwem córki Mieszka – Świętosławy, czyli..duńskiej św. Sygirdy / Sygurdy.

    3.Szczycin (Szczecin) jedną ze stolic administracyjnych Mieszka.

    4.Wojowie duńscy i polscy wspólnie plądrują klasztory szkockie i irlandzkie.

    5.Liczne krucjaty Karola Wielkiego, króla franków, przeciw Słowianom.

    6.Księstwo Nitry – próba tolerancyjnego współistnienia kościoła wschodniego i dawnej wiary. Zniszczone przez interwencję Watykanu i “krucjatę przeciw herezji”, pomimo prób oddania się w protekcję Polski.

    Brakuje wiele, tak się kończy oddanie nauki historii zaborcom – wpływ kulturkampfu jest widoczny do dziś.

  4. nikt 19.12.2014 17:25
  5. RobG56 19.12.2014 22:53

    W granicach obecnej Serbi rozwijała się kultura Vinca, starsza od sumeryjskiej i minojskiej. Miała swoje pismo. W tym czasie obszar dzisiejszej Polski był pod lodowcem lub lodowiec się świeżo wycofał. Ślady pisma z Vincy znaleziono na ziemiach Polski. Potwierdzone są ponoć wspólne cechy genetyczne. Ślady pisane potwierdzają, że istniało tu piśmiennictwa starsze od państwowości Mieszka, zniszczone przez barbarzyńskie hordy Bolesława ręka w rękę z łacinnikami. Oczywiście nowej władzy nigdy nie zależało i nie zależy na utrzymywaniu dowodów takiej historii, wiec pozostanie pewnie na zawsze zagadką i przeczuciem

  6. 23 20.12.2014 22:47

    slowianie a polska to dwie rozne rzeczy

  7. MasaKalambura 02.08.2017 13:54

    chyba ty

  8. MasaKalambura 02.08.2017 20:42

    Jeśli Słowianin mówi polskim, to jest to jedna i ta sama dżulo masa ludzka.

    Dlatego “chyba ty”, było dla każdego kto mówiąc polskim, do słowiańskości się nie przyznaje. Lub będąc Słowianinem, nie jest Polakiem, lub polskim nie posługuje się.

    Taka gra słów. Dla Słowian.

    Żyjąc tu i umierając jesteśmy Polakami.
    Polin, tu spocznijmy.

  9. janpol 05.08.2017 00:39

    Zgadzam się z tytułem: Polska jaką znamy powstała ok. 1039/1040 po powrocie Kazimierza Odnowiciela i reformie państwa (to państwo przestało istnieć w raz z rozbiorami, chociaż jego resztki istniały w formie ziem zależnych) oraz powstało drugi raz z woli narodu po I WŚ jako republika, która miała krótką przerwę w czasach 1945/91, jako nie w pełni niezależny PRL (choć formalno -prawnie a co gorsze mentalnie, nadal trwa jako prl-bis).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.