Uszyte w Polsce, ale w jakich warunkach?

Opublikowano: 31.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 612

Głodowe płace, ciężkie warunki pracy czy praca przymusowa w nadgodzinach – tak wygląda praca w fabrykach odzieżowych w Azji oraz… w Polsce. Sytuacja szwaczek jest bardzo trudna. Jak bardzo – pokazuje raport „Uszyte w Polsce”, przygotowany przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie.

W polskim przemyśle odzieżowym zatrudnionych jest prawie 100 tysięcy osób. Większość z nich to kobiety. Zarabiają przeciętnie około 1546,52 zł netto. Czy wystarcza to na godne życie? Wyniki analizy, rozmowy z pracownicami i zdrowy rozsądek mówią, że nie.

„W 8 godzin trzeba wyrobić plan. Ciągle straszą, że się nie wyrabiamy, i że nie wiadomo, jak długo będą zamówienia. A jak nam się nie podoba to on nas nie zmusza, możemy się zwolnić’”.

Wyniki badań pokazują, że Polska znajduje się w grupie krajów Unii Europejskiej o najwyższej stopie ubóstwa wśród osób pracujących. Problem ten jest zwłaszcza widoczny z przemyśle odzieżowym zdominowanym przez zatrudnianie kobiet – często jedynych żywicielek w gospodarstwie domowym. Jak wygląda ich życie? Mimo ciężkiej pracy zdarza się, że dochód oscyluje wokół minimum egzystencjalnego.

Istnieją fabryki, gdzie pracownice czują się wykorzystywane i zastraszone. Uderzająca jest wyrażana przez nie bezsilność wobec kierownictwa nastawionego na „szukanie oszczędności”. W wielu zakładach powstał system podnoszenia wydajności pracownic bez bezpośredniej motywacji płacowej – oparty na strachu przed utratą pracy, w wyniku niewyrabiania wyśrubowanych norm, bądź z powodu zamknięcia zakładu.

„Problemem nie był brak zamówień! Nie! Pracy było po pachy, byle robić bez urlopu, za najmniejsze pieniądze i zostać po godzinach i cicho siedzieć. Z tej ciężkiej pracy komuś się dobrze żyło. Wiadomo, że z każdej sztuki więcej, zysk jest większy, ciśnie się do końca.”

Chociaż znane są też nieliczne zakłady, w których utrzymana jest względnie wysoka płaca i przyzwoite warunki pracy, samo umiejscowienie produkcji w Polsce – jak przekonuje autorka raportu – nie jest żadną gwarancją zabezpieczenia nawet najbardziej podstawowych potrzeb pracownic. FKO wskazuje, że zapewnienie godnej płacy i uczciwych warunków zatrudnienia w fabrykach odzieżowych w Polsce to bardzo konkretny krok, który może zdecydowanie poprawić poziom życia wielu kobiet i ich rodzin.

Raport „Uszyte w Polsce” dostępny jest TUTAJ.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

  1. Piechota 31.08.2015 15:11

    W dzisiejszym destrukcyjnym kapitalizmie najbardziej hańbiące są nieludzko niskie zarobki ludzi pracujących. Gigantyczny wyzysk powinien zostać zniesiony tak jak kiedyś było zniesione niewolnictwo.
    Gdzieś czytałem artykuł o jakiejś firmie odzieżowej, która przenosi swoją produkcję z Chin do Polski… ze względu na niższe koszty pracy!

  2. Jedr02 31.08.2015 15:53

    Niewolnictwa nigdy nie zniesiono, zmieniono po prostu jego formę, tak żeby nie trzeba było już tak bardzo dbać o tych niewolników. Jak się niewolnik pochoruje to właściciel ma stratę, jak się pracownik pochoruje można zatrudnić nowego. W przypadku pensji 1500 złotych, to mamy nie wiele więcej niż odpowiednik “wiktu i opierunku”.

  3. oli1978 31.08.2015 19:44

    Sytuacja firm które szukają krawcowej, która chce pracować a nie kombinować jak udupic pracodawcę jest jeszcze trudniejsza. W Poznaniu brak ludzi do pracy i to nie tylko krawcowych ale i montażystów także. Praca czeka – zapłata za 2 dni montażu kilkaset złotych i nie ma rąk do pracy!!! Kto chce pracować to praca czeka.

  4. mr_craftsman 31.08.2015 20:47

    oli, sprecyzuj –
    “2 dni” – czyli 2 dniówki po 8 godzin ?
    “kilkaset złotych” – 200 – 900 ?
    “montażysta” – czego ? może chodzi o montera ?

  5. Rozbi 31.08.2015 21:11

    Dodaj do tego podatki – ceny materiału i maszyn i z marżą 10% (na czysto bez podatku) możesz sprzedawać sukienkę za 60zł podczas gdy ta sama sukienka ( a nawet lepsza jakościowo) z Chin będzie kosztować 49zł z marżą 30% (po odjęciu kosztu transportu / cła i podatków)

    Taka jest prawda bo sam to przerabiałem i wiem z własnego doswiadczenia.

    I teraz kto Ci kupi sukienkę 2 razy droższą o wątpliwej jakośći skoro teraz produkcja odziezy z Chin stoi na bardzo wysokim jakościowo poziomie (nie mówie o ciuchach za 5-20zł) .

    Jak nie ma warunków do produkcji to nigdy produkcja nie powstanie – ludzie kupują lepiej i taniej a nie patriotycznie.

  6. wolny 01.09.2015 08:26

    Jedr02 Chcialem zwrocic uwage ze wikt i opierunek w Polsce wynosi ponad 2400 PLN.

  7. wolny 01.09.2015 08:43

    Fenix Tak i to sa dane z 2013-2014.Dzieci w DD maja mniej na glowe.Szkoda slow.

  8. adambiernacki 01.09.2015 11:13

    Ja to sobie myślę…co mogę stracić a co zyskać zostając regularnym bandytą? Stracić praktycznie nic… Nawet jak mnie zamkną to o nic się martwić nie będę musiał…za mieszkanie nie zapłacę i tyrał za ugandyjską pensyjkę tez nie będę nie mając z tego nic prócz braków w uzębieniu… Program rodzina na swoim pewny. Mogę stworzyć całą organizację przestępczą. Ha! Mogę być jak Rabin Hut oj przepraszam Robin Hood! Lud mnie pokocha i powiemy niektórym wynocha. A więc perspektywy i widoki są wielkie przede mną 😉

  9. Piechota 01.09.2015 14:00

    @adambiernacki
    Grubo się mylisz myśląc, że w mamrze będziesz miał lekkie życie, chyba że pójdziesz z artykułu 148, ale to w dzisiejszych czasach też nic pewnego. Kiedyś to co poniektórzy mordercy żyli w mamrze jak królowie.

  10. adambiernacki 01.09.2015 14:23

    Piechota – Wszystko można przyjacielu za odpowiednią kwotę z odpowiednim zapleczem. Bez tego artykułu raczej by się nie obyło. Zresztą wcale nie muszę trafić do więzienia:-)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.