Uleczyć Polskę B

Opublikowano: 12.12.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1682

Jesteśmy świadkami pogłębiającego zadłużania się poszczególnych szpitali powiatowych – twierdzi Związek Powiatów Polskich. Starostowie zarzucają resortowi zdrowia, że powiatowe lecznice nie mogą liczyć na takie samo traktowanie jak szpitale wojewódzkie czy kliniczne.

Jak informuje Portal Samorządowy, Związek Powiatów Polskich z dużym niepokojem przygląda się dotychczasowej polityce Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia wobec szpitali powiatowych. „Szpitale te są położone najbliżej pacjenta i jako takie powinny odgrywać kluczową rolę w zaspokajaniu potrzeb zdrowotnych wspólnot lokalnych. Wbrew temu, dotychczasowa polityka prowadzi do marginalizowania roli szpitali powiatowych, połączonego ze znaczącym pogarszaniem się ich sytuacji finansowej” – twierdzi w swoim stanowisku ZPP.

Starostowie przyznają, że placówki ochrony zdrowia nie muszą przynosić zysku, jednak nie mogą też generować strat, gdyż budżet poszczególnych powiatów – dysponujących niewielkim odsetkiem dochodów własnych – w żaden sposób nie jest w stanie ich permanentnie pokrywać. „Tymczasem jesteśmy obecnie świadkami pogłębiającego zadłużania się poszczególnych placówek – podobnie jak w latach 2000-2004” – alarmuje Ludwik Węgrzyn, prezes ZPP.

ZPP domaga się przede wszystkim jednoznacznego określenia roli, jaką w systemie ochrony zdrowia powinny pełnić szpitale powiatowe oraz urealnienia wyceny poszczególnych świadczeń i równego traktowania wszystkich podmiotów udzielających świadczeń szpitalnych. „Obecne preferencyjne traktowanie szpitali wojewódzkich i klinicznych oraz udzielanych w nich świadczeń powoduje znaczący deficyt środków w poszczególnych szpitalach powiatowych. Oceniamy, że dla uniknięcia strat konieczne byłoby podniesienie wysokości kontraktów (bez zwiększania liczby świadczeń i nakładania nowych obowiązków, w tym w zakresie podwyżek) o 25%. Dotyczy to również kontraktów dotyczących nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej” – wyliczają przedstawiciele powiatów.

ZPP w swoim stanowisku porusza też kwestię podwyżek dla pielęgniarek. „Domagamy się zabezpieczenia środków na podwyżki dla pielęgniarek z innego źródła niż ogólna pula środków pozostających aktualnie w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia. „Znalezienie” pieniędzy na podwyżki w puli środków, które miały trafić do podmiotów leczniczych z tytułu udzielonych świadczeń, oznacza w praktyce zaspokajanie roszczeń płacowych jednej grupy społecznej nie kosztem obiecującego te podwyżki rządu, ale samorządu terytorialnego – na co w żaden sposób nie możemy się zgodzić. Domagamy się jednocześnie zmiany zasad wypłaty środków na podwyżki tak, aby były one przekazywane zaliczkowo – z wyprzedzeniem. Obecny system wymusza na szpitalach powiatowych nawet kilkudziesięciodniowe kredytowanie wypłaconych w ramach wynagrodzeń podwyżek” – czytamy w stanowisku Związku.

ZPP chce ponadto jednoznacznego uregulowania zasad finansowania świadczeń udzielanych ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia. Obecne przepisy prawa nakładają bowiem obowiązek udzielenia takich świadczeń, nie dając jednocześnie żadnej gwarancji zwrotu rzeczywiście poniesionych w związku z nimi kosztów.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Il 13.12.2015 08:31

    Komentarzem są informacje na stronie internetowej pod adresem http://iddd.de/fale/

  2. Il 13.12.2015 14:17

    Bardzo ważna informacja:

    Z ogłoszenia papierowego:
    “Prosze przekaz dla mnie 1% podatku
    KRS 0000204783
    Z dopiskiem: Dla Tomasza Gajewskiego”

    Tomasz prawdopodobnie został zrzucony z drugiego piętra budynku w Poznaniu.

    Choruje on na wiele chorób. Aktualnie zbiera pieniądze na leczenie.

    Dodatkowe informacje dla Darczyńców, którzy chcą pomóc jemu finansowo:
    Fundacja WIELSPIN-REHA,
    KRS 0000204783
    94116022020000000040627562
    ( Millenium Bank S.A. )
    z dopiskiem:
    Dla Tomasza Gajewskiego.

    Informację tę można próbować zweryfikować a po zweryfikowaniu rozpowszechniać.
    Napisanie tej inormacji było dla mnie bardzo energo- i czasochłonne ponieważ i ja jestem aktualnie chory.
    Proszę więc nie kasować tego komentarza (no chyba, że po zweryfikowniu okaże się, że jest nieaktualny).
    Nie mam możliwości zweryfikowania czy ogłoszenie jest aktulne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.