Topnieje liczba lokali komunalnych

Opublikowano: 22.04.2015 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 658

NIK alarmuje: w latach 2011-2013 zasoby budynków gminnych, w tym tych najstarszych, zmniejszyły się o 10 proc. Pozostałe wymagają remontu.

Kontrola NIK wykazała, że zarządzający budynkami komunalnymi nie podejmowali skutecznych działań, mających na celu zahamowanie spadku wartości najstarszych budynków. Stan techniczny ciągle się pogarszał, powodując nawet zagrożenie dla zdrowia i życia. Ciągły niedobór środków na remonty i modernizację sprawiał, że remonty wykonywano jedynie w minimalnym zakresie, a gminy coraz częściej zmuszone były podejmować decyzje o rozbiórce lub sprzedaży zniszczonych, pozbawionych wartości budynków.

Prawie dwie trzecie nie korzystało z dostępnych zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego czy Lokalne Programy Rewitalizacji.

W przypadku ponad 43 proc. jednostek gminy nie weryfikowały, czy zarządcy stosują się do postanowień zawartych z nimi umów, dotyczących zarządzania zasobem komunalnym, w tym: czy przeprowadzają okresowe kontrole stanu technicznego budynków oraz czy wykonują zalecenia pokontrolne. Zdarzało się, że brak działań w tym zakresie powodował zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W ocenie NIK brak zainteresowania po stronie gmin mógł przyczynić się do nieprawidłowości.

81 proc. skontrolowanych podmiotów w ogóle nie wykonywało rocznych i pięcioletnich kontroli stanu technicznego budynków lub przeprowadzało je z opóźnieniem. W wyniku kontroli NIK w jednym przypadku zarządca został ukarany karą grzywny za niedopełnienie obowiązków w tym zakresie.

W latach 2011-2013 zasób budynków gminnych, w tym tych najstarszych, zmniejszył się o 10 proc. W ciągu badanych 3 lat z użytku wyłączono aż 925 obiektów. Najwyższa Izba Kontroli podkreśla, że sprawa wymaga pilnego rozwiązania w obliczu rosnącego i niezaspokojonego zapotrzebowania na mieszkania komunalne wśród osób o niskich dochodach. Co przeraża najbardziej, do 90 proc. wzrosła liczba najstarszych budynków zakwalifikowanych do różnego rodzaju napraw. W okresie objętym kontrolą na remonty brakowało ok. 1 mld zł.

Autorstwo: MZ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. argos1 22.04.2015 22:32

    Kiedyś skonstruowano wspaniały system społeczny – Socjalizm, bo zobaczono, że kapitalizm jest zły.
    Ale ludzie jak to na gatunek ludzki przystało, “wypaczyli” nawet tak doskonały system jakim był Socjalizm.
    Dlatego teraz bieda biedę rodzi i będzie tak już tą biedę rodzić zawsze.

    “Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,
    ostał ci się ino sznur,
    ostał ci się ino sznur.”
    Cytat: Stanisław Wyspiański z książki “Wesele”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.