Rośnie bezrobocie u absolwentów uczelni wyższych

Opublikowano: 08.05.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

W końcu marca w urzędach pracy zarejestrowanych było 266,6 tys. bezrobotnych po studiach – wynika z najnowszych danych resortu pracy.

To o 13,1 proc. więcej niż przed rokiem. W efekcie pobity został nowy rekord. Nigdy wcześniej w Polsce nie było tak dużo osób z dyplomem wyższej uczelni, które nie mają zajęcia. Nie dość tego, ich liczba rośnie najszybciej. Bezrobotnych z wykształceniem zasadniczym zawodowym przybyło w ostatnim roku o 8,6 proc., liczba tych z policealnym i średnim zawodowym wzrosła o 7,7 proc., a tych z średnim ogólnokształcącym – o 6 proc.

– Nie mamy ofert pracy m.in. dla absolwentów filologii, historii, pedagogiki, zarządzania czy marketingu. I prawdopodobnie długo ich nie będzie – twierdzi Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. Między innymi dlatego, że kurczy się liczba etatów w oświacie. Powód jest prosty – dzieci jest coraz mniej. Ponadto także administracja na ogół nie przyjmuje nowych pracowników. – W sytuacji gdy nie ma wcześniejszych emerytur i wydłużony został wiek emerytalny, etaty w niej są zablokowane na długie lata – mówi Bartnicki.

Autor: XaViER
Źródło: CIA

TAGI: ,

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym za pomocą formularza kontaktowego.

Komentarze można dodawać przez 7 dni od daty publikacji
7 wypowiedzi

 1. davidoski 08.05.2013 14:21

  Magistrzy zarządzania i marketingu nie mogą znaleźć pracy? Niemożliwe. Takie chodliwe studia przecież skończyli….

 2. goldencja 08.05.2013 16:04

  @davidoski, oni nie powinni szukać ofert pracy tylko tą pracę stworzyć. W końcu zarządzanie i marketing to studia dla przyszłych i obecnych właścicieli firm. Wszyscy pozostali powinni darować sobie ten kierunek, bo papierek nic im nie da.

  Swoją drogą ludzi dosięgnęła już nie lada desperacja. Np w Białymstoku nie brakuje chętnych na prostytutki w otoczce sekretarki: http://czasbialegostoku.pl/artykul/praca-za-seks-w-bialymstoku-sexretarka-chca-byc-nawet-doktorantki . Z resztą w Warszawie to samo. Może wrzucę informację o rekrutacji dla sekretarzy z podobnymi dodatkowymi obowiązkami i zobaczę o ile panowie są bardziej chętni na żigolactwo od pań. Z historii wynika, że ludzie chętniej d… używają niż głowy w robieniu pieniędzy.

 3. Aaron Schwartzkopf 08.05.2013 18:09

  A przecież podobno „niewidzialna ręka Adama Smitha” miała te sprawy również samowyregulować?!

 4. Tabok 08.05.2013 19:22

  goldencja: jakbyś jednak znalazła jakiś wakat, to daj znać ; >

 5. Rozbi 08.05.2013 22:07

  hmm – a od kiedy ta ręka rynku oferuje darmową edukację wyższą ?

  Problemem jest zbyt duża ilość studentów.

 6. Łukasz Mastalerek 08.05.2013 22:29

  Właśnie to ręka rynku oferuje edukację wyższą dla wszystkich,w państwowych uczelniach jest ona darmowa ale tylko dla zdolnych i pracowitych,w państwowych uczelniach to student ma się dostosować do wysokiego poziomu nauki natomiast w prywatnych szkołach to szkoła ma się dostosować do bylejakiego ucznia.

 7. jestemtu 08.05.2013 22:47

  Dostępność studiów i obniżany poziom są tego przyczyną. Tłoczy się dzieciakom do głowy idź na studia, będziesz mieć papier to i pracę szybciej i lepszą znajdziesz.
  Potem idzie taki matoł przezimować na studiach, pobawić się. Jak kończy studia dostaje papier i co może zaoferować pracodawcy?
  Marną wiedzę, jeszcze mniejsze umiejętności i 0 doświadczenie, ale za to ma wymagania, bo mam papier z ukończenia studiów.
  Z oferowanymi przez większość tych „óczonych”, to pewnie nawet wydawanie hamburgerów w macku jest za trudna.
  Studia nie powinny być dla każdego, bo nie każdy się nadaje.
  Ale przecież trzeba obniżać poziom nie tylko podstawówek, przecież nim głupsze społeczeństwo tym lepiej.

Alternatywne dodawanie komentarzy, jeśli wystąpi błąd: zaloguj się tutaj, cofnij strony wstecz i odśwież stronę!