Protesty przeciwko umowie handlowej USA-UE

Opublikowano: 20.04.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 516

W ostatnich dniach, w wielu europejskich miastach odbyły się demonstracje przeciwko tajnemu układowi handlowemu pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Protesty dotyczyły Paktu o Handlowym i Inwestycyjnym Partnerstwie (TTIP) i podobnych sekretnych umów handlowych. Tłumy protestowało w Londynie, Monachium, Brukseli i wielu innych miastach. Dzień akcji to ponad siedemset oddzielnych inicjatyw, demonstracji, wystąpień publicznych. W organizacje protestów włączyło się wiele różnych organizacji, związki zawodowe, ruchy na rzecz praw obywatelskich.

Według komentatorów mógł być to największy protest przeciwko umowom dotyczącym wolnego handlu. Berlińska policja mówi o czterech tysiącach protestujących, organizatorzy demonstracji w Monachium podają liczbę piętnastu tysięcy. W Madrycie demonstrowało dwadzieścia tysięcy osób a w Barcelonie cztery tysiące. W Austrii protestowało ogólnie dwadzieścia dwa tysiące osób.

„Jesteśmy przekonani, że cały interes publiczny jest zagrożony tym układem. Chodzi o wodę, energię, zdrowie, transport publiczny. Lokalne społeczności mogą być pozbawione możliwości działania w obronie swoich interesów i praw” – mówili demonstranci w niemieckim mieście Schnaittach. Demonstranci wyrazili obawę, że zawarcie tego paktu będzie stanowić zagrożenie dla środowiska, praw pracowniczych i zdrowia konsumentów.

Protestujący przeciwko paktowi podkreślili, że ograniczy on możliwość działania związków zawodowych i lokalnych społeczności ogólnie, radykalnie ograniczy możliwość walki o prawa pracownicze oddając niemal pełnię władzy nad gospodarką wielkim amerykańskim korporacjom. Pakt niesie także ryzyko zalania europejskiego rynku amerykańską żywnością modyfikowaną genetycznie co powoduje obawy o zdrowie konsumentów. Ma ona również sprzyjać szerokiej prywatyzacji sektorów publicznych co spowoduje oddanie całkowitej kontroli nad życiem lokalnych społeczności wielkim korporacjom.

Polacy nie byli bierni. W sobotę 18 kwietnia odbyła się w Warszawie pod przedstawicielstwem Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej pikieta “Budujemy mur przeciwko TTIP”. Pikietę zorganizowała koalicja przeciwko TTIP, w skład której weszły między innymi Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Zieloni, Fundacja Przebudzenie oraz OZZ Inicjatywa Pracownicza. Na pikiecie byli obecni również przedstawiciele Solidarności Rolników Indywidualnych oraz partii Razem. Jej uczestnicy sprzeciwiali się wprowadzeniu TTIPi. Pikietę rozpoczęło wprowadzenie konia trojańskiego, jako symbolu korporacyjnej władzy, która zostanie wprowadzona przez TTIP. Następnie pojawiły się korporacyjne roboty niszczące tabliczki z napisami “Demokracja”, “Prawa pracownicze”, “Zdrowa żywność”. Mówcy przypominali, że TTIP daje korporacjom między innymi możliwość skarżenia zapisów prawa państwowego uderzającego w ich zyski. Może chodzić o zakaz stosowania GMO, czy na przykład płace minimalne oraz prawa pracownicze. Na koniec uczestnicy pikiety dołączyli się do przechodzącej obok demonstracji związkowej organizowanej przez OPZZ. Mówcy reprezentujący OPZZ powiedzieli, że popierają sprzeciw wobec TTIP.

Protesty przeciwko tej umowie odbyły się także w USA. Demonstranci zgromadzeni w San Francisco zwracali uwagę na szkodliwość paktu pod względem praw pracowniczych. Pakt TTIP jest omawiany za zamkniętymi drzwiami co budzi dodatkowy sprzeciw obywateli UE, których dotyczy on bezpośrednio w wielu kwestiach. Siostrzany dla TTIP projektem jest pakt Kompleksowa Umowa Handlowa i Ekonomiczna) omawiana między UE i Kanadą. Omawiający pakt za zamkniętymi drzwiami politycy i biznesmeni oczekują, że umowa zostanie zawarta na początku 2016 roku. Stanie się wtedy najważniejszą umową handlową obejmującą rynek ponad 800 milionów konsumentów. Jej zwolennicy zapowiadają wzrost wymiany handlowej w granicach stu miliardów dolarów.

Jednak w Europie pakt ten spotkał się z opozycją, nie tylko w postaci ulicznych protestów. W niedawnym głosowaniu Parlamentu Europejskiego dotyczącym przyjęcia go, zgłoszono do niego prawie 900 poprawek. Poprzedni dzień protestów przeciwko TTIP miał miejsce w październiku 2014 roku. Organizatorzy określili go sukcesem po zebraniu tysięcy podpisów pod petycją przeciwko paktowi i zwróceniu uwagi mediów.

Więcej o kampanii przeciwko TTIP można się dowiedzieć na stronie stop-ttip.pl.

Autorstwo: red. A (1-4), Piotr Ciszewski (5)
Źródła: Autonom.pl, Lewica.pl
Kompilacja 2 wiadomości dla: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. moohozol 20.04.2015 12:44

    A u nas (niestety nie zapisałem sobie linka i nie mogę podać źródła) przeczytałem długi tekst o ekonomicznych zaletach tej umowy. Może by wysłać naszych polityków i ekonomistów na praktyki do Frankfurtu czy Londynu. Może brakuje im wiedzy o głosie ulicy?

  2. XXIRapax 20.04.2015 16:01

    @moohozol 20.04.2015 12:44
    W Polsce 90% ludzi nie slyszalo nawet o jakims TTIP, a Ty sie czepiasz o brak zainteresowania.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.