Praca czasowa, wyzysk stały

Opublikowano: 25.05.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 762

Mają dosyć niestabilnych warunków zatrudnienia, ciągłej niepewności i poczucia tymczasowości. W sobotę wyszli na ulicę Warszawy. Protest pracowników na śmieciówkach zorganizowała Inicjatywa Pracownicza.

Było głośno, kolorowo i radykalnie. Kilkuset prekariuszy – budowlańców, przedszkolanek, dziennikarzy, pracowników handlu, szpitali, uniwersytetów, organizacji pozarządowych, artystów oraz przedstawicieli wielu innych profesji przemaszerowało w sobotę trasą od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do Pałacu Prezydenckiego.

Demonstracja rozpoczęła się od występu chóru rewolucyjnego „Warszawianka” oraz przemówień gości z Włoch i Niemiec – reprezentantów tamtejszych ruchów społecznych i związków zawodowych. Podczas kolejnych przystanków przemawiały kolejne osoby określające siebie mianem prekariuszy.

– Walczmy o umowy o pracę, o 8 godzin pracy. Nie dajmy sobie zniszczyć zdrowia. Nie warto oddawać życia dla pracy, żaden pracodawca nie jest tego wart – przekonywała Barbara Rosołowska, pielęgniarka z Kostrzyna nad Odrą.

– Jeśli działacie na rzecz praw człowieka, to pamiętajcie, że prawa pracownicze też są prawami człowieka. Jeśli działacie na rzecz partycypacji obywatelskiej, to dopuścicie nas to rzeczywistego współrządzenia w waszych organizacjach. Jeśli każecie nam żyć za małe pieniądze i mówicie, że robicie coś dobrego dla innych, to chcemy się dowiedzieć za ile wy żyjecie i czy tak samo się poświęcacie jak my – mówiła Maria Świetlik z Komisji Pracujących w Organizacjach Pozarządowych, działającej przy Inicjatywie Pracowniczej, której jednym z najważniejszych postulatów jest wprowadzenie jawności płac w organizacjach pozarządowych.

– Jestem zatrudniony na umowę czasową na 1/4 etatu. Za miesiąc pracy dostaję 500 zł. Na moim wydziale żaden z asystentów nie jest zatrudniony na pełen etat. Rektor nie chce inwestować w młodych artystów, woli dawać podwyżki starym profesorom. Ja się pytam rektora: jak mam żyć za pięćset złotych? – pytał Sebastian Krok, pracownik dydaktyczny na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

– Pracowników nie można dzielić na lepszych i gorszych, na tych zatrudnionych na stałe i tych tymczasowych. Tak naprawdę jesteśmy częścią tego samego świata pracy, ciężko pracującego na różnych bossów siedzących w pałacach. Nie dajmy się podzielić. Naszą bronią jest solidarność – apelował jeden z pracowników magazynu koncernu Amazon.

Uczestnicy manifestacji domagali się ukrócenia patologii umów śmieciowych, które w ostatniej dekadzie stały się ponurą normą na polskim rynku pracy, zagwarantowania prawa do urlopu, ubezpieczenia zdrowotnego, emerytury czy zrzeszania się w związkach zawodowych. Prekariusze nie mieli wątpliwości – na niestabilnych formach zatrudnienia tracą pracownicy, a zyskują kapitaliści. – Podczas gdy my harujemy na śmieciówkach, oni zwiększają swoje zyski. Naszym kosztem. Musimy się temu przeciwstawić, organizując się w miejscach pracy, walcząc o to, co nam się należy – zwracał uwagę jeden z mówców.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Piechota 25.05.2015 17:12

    Dopóki nie zacznie się w Polsce płacić ludziom za pracę, dopóty nic dobrego nie będzie w przyszłości.

  2. Widun 26.05.2015 05:18

    Lepsza umowa zlecenie niz brak umowy.Ze strajkow i demonstracji nigdy nic dobrego nie wynika

  3. beth 26.05.2015 17:36

    W całej rozciągłości popieram ruch Inicjatywy Pracowniczej !!!!!!!

    Natomiast w moim odczuciu wypowiedź @ Widum jest skandaliczna !!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.