Pociągiem z Helsinek do Berlina

Opublikowano: 29.06.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 536

Kraje bałtyckie, Polska i Finlandia w 2018 roku rozpoczną budowę transeuropejskiej linii kolejowej Rail Baltica.

W ramach konferencji TEN-N Days 2015 ministrowie transportu pięciu krajów bałtyckich oraz minister infrastruktury i rozwoju Polski Maria Wasiak, a także komisarz unijny ds. transportu Violeta Bulc podpisali umowę w sprawie rozpoczęcia realizacji projektu Rail Baltica. Linia kolejowa połączy Helsinki, Tallin, Rygę, Kowno, Warszawę i Berlin (w dalszej prospektywnie trasa zostanie przedłużona do Wenecji), poprawiając w ten sposób komunikację między Europą Środkową a Wschodnią.

Zdaniem ministra transportu Łotwy Anrijsa Matissa projekt Rail Baltica będzie najważniejszym projektem w historii współpracy państw bałtyckich.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Komunikacji i Transportu Ričardas Slapšys powiedział, że deklaracja została podpisana w celu potwierdzenia, że Komisja Europejska ma zamiar już w 2018 roku rozpocząć prace budowlane i zapewnić tym samym finansowanie.

Początkowy etap budowy przewiduje udział w nim trzech państw bałtyckich. W przyszłości dołączą do nich Finlandia i Polska. Siedziba firmy będzie znajdować się w Rydze. Według wstępnych obliczeń, koszty administracyjne organizacji wyniosą około 650 tys. euro rocznie. Projekt wyceniono na 3,68 mld euro, z czego 85% sfinansuje Komisja Europejska. Litwa już przystąpiła do prac i do końca roku zamierza skończyć europejski odcinek Rail Baltica od granicy z Polską do Kowna. Planuje się, że projekt zostanie zrealizowany do 2025 roku.

Korzystne prognozy gospodarcze nie są jedyną zaletą projektu. Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR wskazuje na polityczny charakter bałtyckiej współpracy transportowej. – To projekt polityczny, będący wsparciem dla nadbałtyckich republik w ich zbliżeniu z Zachodem — przytacza słowa Furgalskiego „Rzeczpospolita”. — Z tego punktu widzenia dobrze, że kraje razem wystąpią o unijne dofinansowanie, bo w grupie szansa otrzymania potrzebnych pieniędzy jest większa. Natomiast z ekonomicznego punktu widzenia – wątpię, czy Europie jest taka linia potrzebna. Polski odcinek na pewno nie będzie rentowny. A czy np. Fin będzie chciał jechać koleją do Berlina przez Tallin, Rygę, Kowno i Warszawę? Sama inwestycja ma więc małe szanse na zwrot nakładów, chyba że na trasie będzie dominował ruch towarowy – podsumował ekspert.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.