PE walczy z praniem pieniędzy

Opublikowano: 22.05.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 557

Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ma utrudnić pranie pieniędzy, przestępstwa podatkowe i finansowanie terroryzmu. Mają powstać centralne rejestry właścicieli firm, a banki oraz instytucje finansowe, prawnicy, audytorzy, księgowi, doradcy podatkowi, pośrednicy w handlu nieruchomościami mają obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje ich klientów.

Z danych PE wynika, że skala prania pieniędzy na świecie to 2 – 5 proc. globalnego PKB. Dlatego po raz czwarty sięgnięto po legislację, która ma ukrócić ten proceder. Według przyjętej dyrektywy dostęp do rejestrów będą miału osoby, które wskażą „posiadanie uzasadnionych interesów”, takich jak podejrzenie prania pieniędzy, finansowania terroryzmu lub korupcji, czy unikania opodatkowania – czyli również dziennikarze czy organizacje pozarządowe.

Państwa członkowskie UE będą miały dwa lata na wdrożenie dyrektywy do prawa krajowego.

– Nie ma miejsca dla brudnych pieniędzy w naszej gospodarce, bez względu na to czy pochodzą z handlu narkotykami, nielegalną bronią czy handlu ludźmi. Musimy mieć pewność, że przestępczość zorganizowana nie legalizuje swoich pieniędzy za pośrednictwem systemu bankowego lub sektora gier losowych. W celu ochrony legalnej gospodarki, szczególnie w czasie kryzysu, nie może być luk prawnych, które organizacje przestępcze lub terroryści mogliby wykorzystać. Nasze banki nie mogą stać się pralniami mafijnych pieniędzy, ani umożliwiać finansowania terroryzmu – mówiła w 2013 roku, na początku drogi legislacyjnej dyrektywy, komisarz do spraw wewnętrznych Unii, Cecilia Malmström.

Co ciekawe, obowiązek stworzenia centralnych rejestrów nie był przewidziany w pierwotnym projekcie przepisów, który przedstawiła Komisja Europejska. Został wprowadzony przez europosłów.

Autorstwo: MZ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Konter 22.05.2015 12:23

    Ten kto chce wszystko kontrolować w ostateczności straci kontrole nad wszystkim.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.