Otworzyli kopalnię diamentów na ziemiach Buszmenów

Opublikowano: 10.09.2014 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 619

W 2004 roku botswańskie ministerstwo górnictwa zaprzeczyło jakoby istniały jakiekolwiek plany wydobywania diamentów w obrębie Central Kalahari Game Reserve (CKGR), rodowej ziemi Buszmenów, będącej zarazem jedną z ostatnich przestrzeni polowań afrykańskich przedstawicieli tego ludu. Dziesięć lat po tych energicznych zaprzeczeniach, 5 września 2014 roku botswański rząd oficjalnie ogłosił otwarcie kopalni diamentów w obrębie CKGR, wartość zasobów której szacowana jest na 4,9 mld USD.

Po tym gdy w 1980 roku po raz pierwszy stwierdzono istnienie diamentów pod powierzchnią CKGR wielokrotnie zmuszano rdzennych mieszkańców do opuszczenia rezerwy. Niezgodne z prawem przymusowe eksmisje Buszmenów z Kalahari – w latach 1997, 2002 i 2005 – prowadzono ze względu na bogate zasoby surowców mineralnych. Odżegnując się od tej motywacji botswański rząd i prezydent Ian Khama powoływali się na konieczność ochrony przyrody Kalahari. Zgodnie z tą linią, zrównoważone metody polowań Buszmenów ukazywano jako niebezpieczne dla bioróżnorodności Kalahari. By chronić naturalną szatę rezerwy wywłaszczano jej mieszkańców; buszmeńskich myśliwych którzy mimo zakazów polowali, zatrzymywano i umieszczano w aresztach, bito i torturowano. Opornym Buszmenom utrudniano dostęp do wody, pomimo, iż jednocześnie na terenie rezerwy wyrażono zgodę na otwarcie bazy turystycznej z basenem i chłodnymi napojami dla gości.

Otwarcie kopalni diamentów we wrześniu bieżącego roku przez Gem Diamonds, które depozyt ten zakupiło od De Beers w roku 2007, zakończyło spekulacje i ostatecznie obnażyło dwulicowość botswańskiego establishmentu. Żyła diamentów brytyjskiej firmy zlokalizowana jest zaledwie 3,2 km od społeczności buszmeńskiej w CKGR. Jeden z Buszmenów, który został wcześniej eksmitowany, w rozmowie z organizacją Survival International zdystansował się wobec diamentowej gorączki na ziemiach swego ludu: „W tym tygodniu prezydent Khama otworzy kopalnię w Central Kalahari Game Reserve. Czy te organizacje, które chwalą prezydenta Kamę za jego wysiłki na rzecz ochrony flory i fauny nadal wierzą, że jest to dobry przykład dla świata? Mieszkańcy rezerwatu nic nie skorzystają z tej kopalni. Jedyne korzyści będą miały społeczności mieszkające poza rezerwą, podczas gdy nasze zasoby naturalne zostaną zniszczone. Zdecydowanie sprzeciwiamy się otwarciu kopalni, dopóki rząd i Gem Diamonds nie usiądą z nami i nie powiedzą nam jakie będziemy mieli z tego korzyści”.

Dyrektor Survival International, Stephen Corry, odnosząc się do ostatnich ruchów botswańskiej administracji powiedział: „Kiedy Buszmeni zostali nielegalnie eksmitowani z ojczyzny ich przodków w imię ochrony przyrody zarówno my, Survival International, jak i Buszmeni, wierzyliśmy, że w rzeczywistości, prawdziwą motywacją [tej polityki] było wydobycie diamentów na ich terytorium. Rząd i jego partnerzy energicznie zaprzeczali tym oskarżeniom, ale w końcu zarzut okazał się prawdziwy. Tymczasem, organizacje takie jak Conservation International nadal chwalą prezydenta Khamę za jego działania na rzecz środowiska, przymykając oczy na to jak łamie prawa człowieka”.

Autor: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.org, theecologist.org, telesurtv.net
Dla „Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.