Nie ma się czym chwalić…

Opublikowano: 08.04.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 799

Według opracowania pt. „The Europe 2020 Competitiveness Report: Building a More Competitive Europe” Polska jest najgorszym w całej UE krajem pod względem bezpieczeństwa socjalnego, ma jedną z najgorszych służb zdrowia i zacofaną gospodarkę.

Na 27 krajów Unii Polska zajmuje, według raportu, ostatnie miejsca pod względem zabezpieczenia socjalnego (27 pozycja) i dostępności usług zdrowotnych (26 pozycja).

Dodatkowo gospodarka Polski jest zacofana, o bardzo niskiej innowacyjności i dostępie do nowoczesnych technologii. Nasz kraj wypada też poniżej średniej dla UE pod względem warunków prowadzenia działalności gospodarczej i dostępu do Internetu.

Co ciekawe, bardzo dobrze oceniona została reforma edukacji w Polsce, dzięki dobrym wynikom uczniów naszych szkół średnich w testach PISA. Wysoko oceniono duży procent studiujących (nie oceniano jakości kształcenia, a jedynie odsetek studentów).

Porównując Polskę do innych krajów UE widać, że medialne twierdzenia o „rozdętych wydatkach społecznych” to zupełna bzdura. Ponadto, obecne zadłużenie zagraniczne RP wynosi 272 mld euro (!!!!), licząc bez odsetek oraz zadłużenia wewnętrznego wobec ZUS, które jest większe niż dług zagraniczny. Przez ostatnie 20 lat kolejne rządy nie zbudowały ani jednej nowej fabryki czy elektrowni – na co więc te setki miliardów euro zostały wydane?

Autor: Adam Przybysławski
Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. lboo 08.04.2013 11:23

    A u nas ciągle jest spora grupa młodych wykształconych którzy będą się upierać że jestesmy państwem socjalnym.

  2. Jedr02 08.04.2013 11:57

    Bo oni mają inną definicje socjalizmu. Dla nich zaczyna się on już wtedy gdy państwo zabiera pieniądze na jakieś cele, a nie wtedy gdy daje na te cele.

  3. Rozbi 08.04.2013 18:41

    A ty bardziej odczułbyś inwestycje czy zabranie 1000zł z Twojej pensji przez Państwo ?

  4. matimozg 08.04.2013 19:42

    Czyli wszystko zgodnie z planem. Powoli małymi kroczkami niszczą nasz kraj. Jak się przed tym bronić? Kiedy ludzie się obudzą? Jest źle, a będzie gorzej.

  5. saal 08.04.2013 20:32

    Wydajemy podobnie jak inne kraje około 30% budżetu na cele socjalne. Więc jaki problem? Porównajcie sobie cechy naszej gospodarki w rozłożeniu na kapitalizm i socjalizm, zobaczymy co Wam wyjdzie, oświeceni zwolennicy jedynego słusznego ustroju gospodarczego 🙂

  6. jegor 08.04.2013 22:04

    @saal: Jak wyliczyłeś te 30%?? Bo moim zdaniem to tylko balcerkowa propaganda. Co do “innych krajów – to zgoda. Natomiast wg Eurostatu średnia europejska to właśnie 30%, za to Polska wybiła się na prowadzenie wydając na socjal ok. 18% PKB. Czyli gdyby w Polsce powiększyć te wydatki o 50% to ledwo osiągnęlibyśmy średnią europejską. I abyśmy uniknęli nieporozumień – te procenty liczy się do PKB, a jak Ci zapewne wiadomo, to KAŻDY kraj ma 100% SWOJEGO PKB.

    PS. Wydatkami socjalnymi NIE JEST obsługa zadłużenia zagranicznego, bo tylko dodając koszty tej obsługi (ponad 40 mld zł w tym roku) do wydatków socjalnych można chyba doliczyć się tych 30%. Inaczej nie da rady.

  7. saal 09.04.2013 09:22

    http://www.oecd-ilibrary.org/statistics
    Nie będę się kłócił, sam sprawdź.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.