Grecja proponuje negocjacje ws. długu

Opublikowano: 29.01.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 528

Grecja chce “paneuropejskiego Nowego Ładu”, by przyczynić się do wzrostu gospodarczego w Europie – oświadczył w środę 28 stycznia nowy minister finansów Janis Varoufakis (na zdjęciu). Zapewnił, że Ateny “nie chcą pojedynków” z UE, lecz “nowej relacji”, opartej na zaufaniu i szczerości. Słowa nowego ministra finansów podczas przejmowania obowiązków od poprzednika Gikasa Hardouvelisa agencja AFP ocenia jako wyraz zachęty pod adresem europejskich partnerów Grecji.

Nowy rząd w Atenach zdominowany przez lewicową SYRIZĘ, dąży do “paneuropejskiego „New Dealu”, który przyniesie Europie ożywienie” – powiedział Varoufakis. Według niego nowe porozumienie jest potrzebne, by “zmniejszyć koszt błędnego greckiego kryzysu, nie tylko dla obywatela Grecji, ale też dla obywatela Słowacji, Holandii, Włoch, Portugalii, Niemiec, każdego obywatela Europy.”

Zapowiadając “skromne życie” Varoufakis zapewnił jednocześnie, że Grecja “zamknie rozdział” dotychczasowej polityki oszczędności. Zapewnił, że Ateny są gotowe do negocjacji na ten temat ze swymi wierzycielami, w tym UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). “Nie chcemy pojedynków pomiędzy Grecją a Europą, ani też gróźb czy wyczekiwania, kto podda się pierwszy” – oświadczył Warufakis. Tę ostatnią uwagę skierował pod adresem “prasy zagranicznej, która prowadzi zakłady dotyczące walki pomiędzy Grecją a UE”.

“Chcemy nowej relacji zaufania i szczerości. Europa dowiodła, że umie znajdować rozwiązania i unikać ultimatum” – powiedział Varoufakis dodając, że jego pierwsza rozmowa telefoniczna z szefem eurogrupy Jeroenem Dijsselbloemem przebiegała “w doskonałej atmosferze”.

Nowy Ład (ang. New Deal) to pakiet reform wprowadzonych w USA przez prezydenta Franklina Delano Roosvelta w celu przeciwdziałania skutkom Wielkiego Kryzysu z 1929 roku. Jego elementami były: specjalna politykę pieniężna, poddanie kontroli państwa wielkich spółek, rozwój inwestycji państwowych i robót publicznych oraz odrodzenie rolnictwa.

Varoufakis objął stanowisko po zwycięstwie lewicowej koalicji SYRIZA w przedterminowych wyborach parlamentarnych w niedzielę 25 stycznia. Jest zagorzałym krytykiem warunków, na których Grecja otrzymała międzynarodową pomoc finansową. Przekonywał, że spłata zadłużenia powinna być powiązana ze wzrostem gospodarczym kraju. Natomiast za negocjacje z wierzycielami Grecji (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW) odpowiedzialny jest wicepremier, ekonomista Giannis Dragasakis.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. marckus 29.01.2015 18:50

    Ciekawe, co z tego wyniknie, chyba szlag Unii jeszcze nie trafi, ale i to dobre na początek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.