Grecja nie sprywatyzuje sektora energetycznego

Opublikowano: 27.02.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 629

Minister energetyki Panagiotis Lafazanis (na zdjęciu) oświadczył, że absolutnie sprzeciwia się prywatyzacji sektora, za który odpowiada. “Nie będzie żadnej prywatyzacji DEH [państwowe przedsiębiorstwo energetyczne], DEPA [państwowy dystrybutor gazu] czy ELPE [przedsiębiorstwo paliwowe]. Powtarzam to, co mówiłem do tej pory” – powiedział dziennikowi “TA NEA”. Oświadczenie to pozostaje w sprzeczności z „listą reform” i zobowiązaniami, które przed paroma dniami złożył minister finansów Jaris Varoufakis Eurogrupie, gdy starał się o przedłużenie linii kredytowej dla Grecji o kolejne miesiące.

Jednak dwie prywatyzacje narzucone przez „trojkę” już są w trakcie wprowadzania w życie: operatora sieci energetycznych ADMI oraz tzw. małego DEH – 10 elektrowni zasilanych węglem brunatnym o łącznej mocy 2770 MW i zakładów hydroelektrycznych.

Varoufakis tak skomentował tę sytuację: “Grecja nie odwoła prywatyzacji, które już mają miejsce, ale prawo pozwala rządowi na zmianę warunków sprzedaży, które są w trakcie realizacji i na zbadanie ich legalności.”

Panagiotis Lafazanis jest przywódcą Lewicowej Platformy Syrizy i wielokrotnie prowadził już dyskusje z bardziej umiarkowanym politykiem, za jakiego uchodzi premier Alexis Tsipras. Komentatorzy zwracają uwagę, żę Lafazanis opowiada się za zerwaniem wszelkich porozumień z wierzycielami I opuszczeniem przez Grecję strefy euro. Niezwłocznie po wygraniu wyborów polityk ten zwrócił też uwagę, że gaz i elektryczność już i tak są bardzo drogie, więc prywatyzacja przedsiębiorstw odpowiadających za ich produkcję i dystrybucję jest wykluczona.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. argos1 28.02.2015 00:03

    Jeżeli ludzie z obecnego aparatu władzy państwowej w Grecji, wezmą łapówki, tak jak ich poprzednicy, to Grecja będzie jeszcze bardziej się pogrążać w chaosie.
    Jeżeli nie wezmą tych łapówek od oligarchicznych korporacji rządzących światem…, to zginą “ukrzyżowani” przez te korporacje.
    Grecja niestety, ale sama sobie nie poradzi w walce z kapitalistycznymi “zapędami” zachodnich korporacji.
    Wszędzie potrzeba zaangażowania całej ludzkości na świecie, w walce przeciw obecnej, wszechogarniającej nas globalnie, kapitalistycznej władzy korporacyjnych, oligarchicznych Panów-Władców…
    …, aby wreszcie nastała era człowieka.

  2. moohozol 28.02.2015 09:26

    Polska nie lepsza. Spółki energetyczne, paliwa, chemia. Ile jeszcze wody w Wiśle musi upłynąć, by Państwo wreszcie uznało, że jego rolą jest tworzyć ramy prawne i organizacyjne dla społeczeństwa i zachęcać z pomocą różnych narzędzi do stosowania tego prawa, a nie zarządzać biznesem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.