Bezrobocie uderza w rodziny

Opublikowano: 17.05.2015 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 603

Na niemal co czwartej polskiej rodzinie odbijają się problemy ludzi bezrobotnych.

Aż 23 proc. polskich rodzin dotkniętych jest skutkami bezrobocia, jak podaje CBOS. Większość z bezrobotnych (65 proc.) to ludzie pozostający bez pracy dłużej niż rok. Pocieszające jest w tym jedynie to, że odnotowano niewielki, bo ledwie 2 procentowy spadek liczby rodzin, które zostały dotknięte tym zjawiskiem. Niezmienne jednak pozostają ich problemy.

68 proc. bezrobotnych przyznaje, że głównym źródłem ich utrzymania pozostają dochody pozostałych członków rodziny. Jedynie 27 proc. próbuje ratować się drobnym handlem lub pracami dorywczymi. Powoduje to ogólne ubożenie rodziny bezrobotnego, która bierze na siebie zapewnienie utrzymania osoby bezrobotnej. Warto przy tym zauważyć, że wśród wspomnianych 65 proc. długotrwale pozostających bez stałego zatrudnienia czyli bez prawa do zasiłku, niemal co piąty pozostaje bez pracy od roku do trzech lat, a aż 37 proc. badanych nie ma zatrudnienia ponad pięć lat. I tyle czasu borykają się z ogromnymi trudnościami ich rodziny.

Poza obniżeniem dochodów najbliższych dochodzą jeszcze wyraźne problemy psychiczne ludzi bez pracy, co też odbija się na poziomie życia i dobrostanie rodzin. Ponad połowa długotrwale bezrobotnych określa swój stan psychiczny jako zły. Statystyki Komendy Głównej Policji wskazują, że złe warunki ekonomiczne są jedną z ważniejszych przyczyn samobójstw Polaków. Liczba samobójstw z kolei jest ściśle skorelowana z poziomem bezrobocia, na co wskazuje raport organizacji Sedlak & Sedlak. Pesymistycznie w tym aspekcie brzmi deklaracja co trzeciego bezrobotnego, że nie podejmuje już żadnych działań w kierunku znalezienia pracy. Oznacza to, że wspomniane wyżej problemy ludzi pozbawionych pracy i ich bliskich będą miały charakter strukturalny.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.