Zrównoważone zarządzanie zasobami ryb w Bałtyku

Opublikowano: 30.04.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 644

28 kwietnia, podczas sesji plenarnej w Luksemburgu, Parlament Europejski zaakceptował ambitne cele proponowanego wieloletniego planu zarządzania dla dorsza, szprota i śledzia w Bałtyku. Jeżeli przyjęta przez Parlament wersja planu zostanie zaakceptowana przez Radę Unii Europejskiej, główny cel zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb), jakim jest odbudowa i stabilizacja liczebności stad ryb, ma szansę zostać osiągnięty.

– Wieloletni plan zarządzania dla stad dorsza, szprota i śledzia w Bałtyku jest pierwszym planem, który powstaje w ramach zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Od kształtu tego planu zależeć będzie kształt innych europejskich planów. W związku z tym najważniejsze jest aby cele planu były zgodne z celami Wspólnej Polityki Rybołówstwa a zawarte w nim zapisy gwarantowały możliwość ociągnięcia celów WPRyb, w tym tego głównego – odbudowa i stabilizacja liczebności stad komercyjnie poławianych gatunków ryb – mówi Piotr Prędki z WWF Polska

Decyzja Parlamentu Europejskiego jest tylko jednym z wielu kroków na drodze do przyjęcia ostatecznej wersji planu. Kolejnym krokiem jest akceptacja założeń PE przez Radę Unii Europejskiej. WWF liczy na to, że zrównoważone zarządzanie zasobami rybnymi, w tym ich odbudowa i stabilizacja, oraz zagwarantowanie ograniczenia do minimum negatywnego wpływu rybołówstwa na środowisko pozostaną głównymi celami ostatecznej wersji planu.

WWF wzywa Radę Unii Europejskiej do poparcia zapisów gwarantujących spójność celów planu z celami określonymi we Wspólnej Polityce Rybołówstwa, określenie śmiertelności połowowej poniżej poziomów gwarantujących odbudowę stad ryb, określenie wartości referencyjnych na poziomie gwarantującym odbudowę stad i ograniczenie do minimum negatywnego wpływu rybołówstwa na środowisko.

Źródło: WWF Poland


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.