Zdrowie obrócone w pył

Opublikowano: 12.09.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 868

Co roku 45 tys. mieszkańców Polski przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza. Obok Bułgarii mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE, a główną winę za to ponosi wymuszone ekonomicznie palenie w piecach węglem, drewnem i śmieciami.

RynekZdrowia.pl relacjonuje konferencję prasową z okazji niedawnych obchodów Światowego Dnia Spirometrii. Dr inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej, członek Polskiej Federacji Chorych na Astmę, Alergie i POChP, zwrócił uwagę, że zanieczyszczenia powietrza jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem warunkującym występowanie chorób takich jak rak płuca czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Prof. Bolesław Samoliński, prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, przypomniał, że choroby oddechowe stanowią obecnie trzecią przyczynę zgonów ludzi na świecie (po chorobach układu krążenia i nowotworach), a gdy zaliczy się do nich również raka płuca, to przesuwają się na drugą pozycję.

Z najnowszej publikacji (WHO) wynika, że łącznie w skali roku na świecie 7 mln ludzi przedwcześnie umiera tylko dlatego, że oddychają zanieczyszczonym powietrzem. „Około 3,7 mln tych zgonów ma związek z zanieczyszczeniem powietrza zewnętrznego, a pozostałe z zanieczyszczeniem powietrza w domach – wyjaśnił dr Badyda. Przypomniał, że międzynarodowa organizacja HEAL, która analizuje wpływ środowiska na zdrowie obywateli UE, obliczyła, że w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umiera 45 tys. Osób. Ocenił, że obecnie największym problemem złej jakości powietrza – na świecie, w tym w Europie i Polsce – są cząstki stałe (inaczej pyły zawieszone) o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) oraz mniejszej niż 2,5 mikrometra (PM2,5).

W naszym kraju źródłem ponad 50 proc. emisji pyłów zawieszonych są indywidualne gospodarstwa domowe, tzw. sektor komunalno-bytowy. „Produkcja energii cieplnej na własne potrzeby w indywidualnych gospodarstwach domowych jest w Polsce koszmarną bolączką. Wiele budynków w Polsce nie jest podłączonych do sieci ciepłowniczej, w związku z tym w naszych piecach i kominkach spalamy węgiel, drewno, ale też – ze względów ekonomicznych – coraz częściej różne odpady” – tłumaczył dr Badyda. Drugim w kolejności źródłem pyłów zawieszonych jest transport drogowy.

Według WHO wdychaniu pyłów zawieszonych można przypisać 8 proc. zgonów z powodu nowotworów płuca, 5 proc. zgonów powodu chorób układu krążenia oraz 3 proc. zgonów z powodu różnego rodzaju infekcji oddechowych.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. dona 12.09.2014 10:52

    Czy Pan prof. Samoliński, prowadził badania pod kątem wpływu na zachorowalność na nowotwory, niedoczynności układu oddechowego, astmy, itp… jaką niewątpliwie miało detonowanie około 2 tys. bomb atomowych w wyższych warstwach atmosfery, prowadzonych od IIWŚ przez mocarstwa będące w jej posiadaniu (USA na szczycie listy)? Niewątpliwy związek przyczynowo skutkowy można analizować na przykładzie Czernobyla… A jeśli nie energia i ciepło z konwencjonalnych źródeł, to co? Zadłużmy się na kolejne miliardy, żeby zrobić zachodnim bankom i korporacjom następny prezent i zbudujmy ze 4 Fukuszimy bis?

  2. use.your.head 12.09.2014 11:36

    Alternatywą dla źródeł konwencjonalnych nie musi być atom. Świat posiada technologie, które pozwalają na rezygnację z tradycyjnego syfu. W krajach rozwiniętych pojawiają się elektrownie wiatrowe, wodne, solarne, geotermalne, falowe i wiele innych. W krajach trzeciego świata, takich jak Polska, społeczeństwo ciągle jest w czarnej d…ziurze..

  3. use.your.head 12.09.2014 11:40

    P.s. Choć warto mieć świadomość, że jednostka użyteczna dla Systemu to jednostka słaba, chora i umierająca najlepiej jeszcze przed wejściem w wiek emerytalny. Więc nie ma co liczyć na to, że w najbliższym czasie coś się zmieni globalnie. Od każdego indywidualnie zależy, czy zdechnie na raka, czy będzie silny, sprawny i zdrowy..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.