Zbuduj dom z konopi

Opublikowano: 02.01.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 797

Oprócz zastosowania, które wielu osobom przychodzi na myśl jako pierwsze, konopie sprawdzają się doskonale w przemyśle, rolnictwie, czy medycynie. Już w starożytności wytwarzano z nich żagle okrętowe, koszule, obrusy i pościel.

Z konopi można uzyskać ekologiczny papier, zaś siemię konopne cechuje wysoka zawartość cennych dla organizmu pierwiastków i witamin. Znane są technologie wykorzystywania konopi do produkcji środków ochrony roślin, plomb dentystycznych, czy nawet elektryczności.

Okazuje się, że roślina ta z powodzeniem może posłużyć także jako idealny materiał do budowy oddychającego, przyjaznego dla środowiska domu, który trwałością i wyglądem nie ustępuje, a nawet przewyższa te tradycyjne.

Dlaczego tak uniwersalne rośliny nie znajdują szerokiego zastosowania w przemyśle budowlanym, rolniczym czy w medycynie? Niewątpliwie główną przeszkodą w drodze do ich masowego wykorzystywania są regulacje prawne, które mają przeciwdziałać zjawisku narkomanii. Unijne prawo, podobnie jak polskie, dopuszcza jednak uprawę konopi do celów produkcji materiałów budowlanych.

Obecnie w Europie prowadzi się badania nad zastosowaniem zaprawy konopnej w produkcji materiałów do budowy domów i ich elementów. Testom poddaje się właściwości takich materiałów, ich wytrzymałość i efektywność energetyczną.

Dla uzyskania takiej zaprawy miesza się w odpowiednich proporcjach włókna konopi z wapnem, pełniącym funkcję spoiwa. Otrzymujemy w ten sposób kompozytową substancję podobną do tradycyjnego cementu ale silniejszą, trwalszą i lżejszą. Uzyskany budulec idealnie nadaje się do wypełniania szkieletów budynków. Materiał znajduje tez zastosowanie przy pracach wykończeniowych, cechuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi.

Do produkcji ekologicznych materiałów budowlanych wykorzystuje się także paździerze konopne. Były one stosowane już wcześniej do wytwarzania bezdrzewnego papieru, który cechował się zerową zawartością dioksyn. Paździerze okazują się idealnym surowcem do produkcji płyt izolacyjnych, a nawet mebli.

EKOLOGICZNE WALORY DOMU KONOPNEGO

Technologia budowy domów z wykorzystaniem konopi charakteryzuje się wyjątkowymi cechami ekologicznymi. Dom konopny jest przyjazny środowisku z uwagi na śladową emisję dwutlenku węgla. Wszystko dlatego, że roślina ta posiada właściwości absorpcji CO2.

Dla przykładu, spalanie paliwa uzyskanego z konopi nie powoduje wzrostu tego gazu w atmosferze. Jest również wolne od wydzielania innych szkodliwych związków. Pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku konopie okazały się niezastąpione przy oczyszczaniu gleb o wysokim skażeniu. Wyliczono, że hektar tych roślin zasianych w pobliżu Huty Miedzi w Głogowie wchłonął z ziemi aż 0,5 kg miedzi, 160 g ołowiu i sporo kadmu. W rolnictwie konopie sprawdzają się w podczas sterylizacji gleby i zapobiegania jej erozji.

W połączeniu z wapnem, które także ma doskonałe parametry, otrzymujemy niemal zeroemisyjny, przyjazny środowisku i zdrowy dla mieszkańców budulec. Ma on doskonałe właściwości ocieplające, nie traci ciepła w takim stopniu jak beton. Jest też od niego mocniejszy i trwalszy, przy czym cechuje go lekkość i właściwości “oddychające”. Materiał taki charakteryzuje się też większą odpornością na grzyby i gnicie.

Konopie są wydajnym, oszczędnym materiałem. W ciągu kwartału potrafią wyrosnąć nawet na wysokość 2,5 metra. Przykładowo, z hektara konopi można uzyskać w ciągu roku czterokrotnie więcej papieru niż z hektara lasu. Z tego samego hektara upraw konopi pozyskamy aż 10 ton paździerza do produkcji materiałów budowlanych.

Gdyby idea budownictwa domów konopnych znalazła szersze zainteresowanie, prawo sprzyjałoby bardziej rozwojowi marginalnej dotąd technologii produkcji konopnych materiałów, zyskałaby gospodarka, klimat, a mieszkańcy cieszyliby się lepszym zdrowiem.

Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

  1. 23 02.01.2012 09:16

    konopie to konopie.

  2. jacekstu 02.01.2012 15:39

    a jak będzie komuś smutno i źle to można też kawałek tynku spalić 😉

  3. specnaz44 02.01.2012 17:04

    Ale czy marihuana jest z konopi?? chyba nie..

  4. Il 02.01.2012 17:06

    nie rób tego sam,
    zrób to z Rodziną i Znajomymi

  5. specnaz44 02.01.2012 17:09

    nie wierze ze to jest możliwe.to jest zbyt idealne w swojej prostocie.

  6. Don_Mateo 02.01.2012 18:06

    Zrob to z rodzina i znajomymi. Najprostrze rozwiazania sa najlesze. prawo tez powinno byc takie proste, ale praktycznie cale mozna zupelnie ominac i wogole sie nie angazowac w ten caly kapitalizm, ktory daje tylko marnosc..

  7. specnaz44 02.01.2012 19:40

    i know i know drogi W.polecam The Union.myślę ze dobry film. A ktoś wie czy w Polsce ktoś się zajmuje taka zabudowa i czy to jest w ogolę możliwe??

  8. Nyg 02.01.2012 21:17
  9. Raptor 02.01.2012 21:32

    Konopia ma wspaniałe właściwości przemysłowe i gdyby zaczęto jej używać na masową skalę, to zdeklasowałaby cały włókienniczy przemysł chemiczny, pod względem wytrzymałości, ekologii i kosztów produkcji. Głównie o to w tej całej aferze chodzi, a nie o THC, które występuje w jakichś tam odmianach tej rośliny.
    http://www.youtube.com/watch?v=5fzO6iJywPc

    Poza tym, nawet u nas dość powszechnie stosuje się włókna konopi do uszczelniania rur na gwintach. Zastosowań jest multum.

  10. janpol 03.01.2012 14:41

    Konopie to konopie i tyle! Konopie indyjskie to podgatunek znany z wysokiej zawartości THC i być może dlatego hodowany. Ale zgoda, że konopie to jedna z niewielu roślin, którą można nazwać PRAWDZIWYM DAREM NATURY dla człowieka i szkoda, że z powodu działań lobbystów DuPonta i różnych durniów jest niszczona. Mogła by nam pomóc np. w zagospodarowaniu ew. nadwyżek CO2 z pożytkiem dla Natury i gospodarki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.