Wielkie sprzątanie już za pięć lat

Opublikowano: 30.08.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 782

Ekspedycja zwiadowcza do Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, zwana Mega Expedition by Ocean Clean, zakończyła się sukcesem. Ustalono, że w 2020 roku rozpocznie się sprzątanie Plamy.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to olbrzymie składowisko śmieci utworzone przez prądy oceaniczne i dryfujące między Kalifornią a Hawajami. Kolosalna plama o trudnej do ustalenie wielkości zawiera miliony ton plastiku. Trafia on do sieci troficznej i masowo zabija zwierzęta. Szacuje się, że plastik, blokując przewód pokarmowy, zabija rocznie ponad milion ptaków i 100 000 ssaków.

Zadaniem Mega Expedition było zbadanie ile plastiku znajduje się w Plamie. Dokładne analizy nie zostały jeszcze przeprowadzone, ale wstępne dane pokazują, że śmieci jest więcej, niż się spodziewano. “Badałam plastik w oceanach na całym świecie, ale nigdy nie spotkałam tak zanieczyszczonego obszaru jak Wielka Pacyficzna Plama Śmieci” – mówi doktor Julia Reisser, główny oceanograf organizacji The Ocean Cleanup. Organizacji, na czele której stoi 19-letni Boyan Slat, autor taniej i prostej techniki oczyszczania oceanu ze śmieci. W ubiegłym roku, o czym informowaliśmy niedawno, grupa 100 naukowców i inżynierów poddała pomysł Slata krytycznej ocenie. Eksperci twierdzą, że technologia działa.

Mega Expedition została sfinansowana ze środków prywatnych. Wspomógł ją m.in. założyciel Salesforce Marc Benioff. Dzięki inicjatywie Ocean Cleanup i wsparciu sponsorów pojawiła się szansa na oczyszczenie oceanów. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci nie jest bowiem jedynym tego typu tworem.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: TechieNews.co.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.