Skarga na europejskie banki w Panamie

Opublikowano: 18.07.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 663

Rdzenni mieszkańcy, którzy będą bezpośrednio dotknięci skutkami projektu hydroelektrowni w Panamie nie byli konsultowani pomimo międzynarodowych i krajowych zobowiązań w zakresie ochrony praw człowieka wymagających uprzedniej i świadomej zgody ze strony narażonych społeczności. Działając w imieniu Indian Ngöbe-Bugle z Panamy ruch Movimiento 10 de Abril (M-10) złożył skargę do Independent Complaints Mechanism (ICM) na holenderski bank FMO i niemiecki bank rozwoju DEG, twierdząc, że hydroelektrownia Barro Blanco, finansowana przez duet europejskich banków, doprowadzi do zalania domów, szkół, miejsc kultu religijnego oraz ważnych stanowisk archeologicznych i kulturowych.

FMO i DEG właściwie zarzuciły proces oceny ryzyka projektu w zakresie jego wpływu na środowisko i rdzenne społeczności, przed zatwierdzeniem pożyczki opiewającej na sumę 50 mln dolarów USD dla podmiotu GENISA, autora projektu. Raport ICM, wydany 29 maja stwierdził, że „przed zatwierdzeniem projektu kredytodawcy powinni zyskać większą jasność co do tego, czy była odpowiednia zgoda ze strony miejscowych władz”, a wiele wskazuje na to, że „nie potraktowali  oni również wpływu na miejscowe wspólnoty wystarczająco poważnie”. Plan działań środowiskowych i społecznych (ESAP) towarzyszący projektowi „nie zawiera żadnych postanowień w zakresie nabycia gruntów i przesiedleń, nie mówi nic o zarządzaniu bioróżnorodnością i zasobami naturalnymi. Nie zawiera  również żadnego odniesienia do zagadnień związanych z dziedzictwem kulturowym”. Konkluzja jest więc taka, że „istotne kwestie związane z wpływem społecznym i środowiskowym, a w szczególności kwestie związane z prawami rdzennej ludności nie zostały kompletnie ocenione”.

„Nie wyrażaliśmy zgody na ten projekt, zanim został zatwierdzony, nie ma on naszej zgody także dzisiaj” – powiedział Manolo Miranda reprezentujący M-10, wydając jednocześnie przejrzysty komunikat: „Domagamy się aby rząd, GENISA i banki uszanowały nasze prawa i wycofały się z tego projektu”. Indianie podkreślają, że oczekują wycofania się z inwestycji przez FMO i DEG, czego częścią będzie zwrócenie się bezpośrednio do rządów Holandii i Niemiec, aby te podjęły publiczne zobowiązanie zapewnienia praw Ngöbe-Bugle.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: ipsnews.net, carbonmarketwatch.org
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.