Skarga do Komisji Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej

Opublikowano: 20.04.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 713

Siedem organizacji pozarządowych zrzeszających prawników, przyrodników i aktywistów wysłało dziś skargę do Komisji Europejskiej, zgłaszającą naruszenie prawa przez decyzję ministra środowiska Jana Szyszkę. Według prawników z ClientEarth podpisanie przez ministra Szyszkę aneksu do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, który trzykrotnie podwyższa limity pozyskania drewna, narusza artykuł 6 dyrektywy siedliskowej.

Skargę do Komisji podpisały: ClientEarth, Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace Polska, WWF Polska oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Minister Szyszko podpisał aneks bez przeprowadzenia odpowiedniej oceny jego skutków na chronione siedliska i gatunki, wymaganej przez prawo unijne.

“Minister zaakceptował wycinkę pomimo naszych ostrzeżeń, że nie została przeprowadzona odpowiednia ocena i że zmiana Planu Urządzenia Lasu będzie niezgodna z unijnym prawem” – tłumaczy Agata Szafaniuk, prawniczka ClientEarth i autorka skargi. “Nie możemy zaskarżyć tej decyzji na gruncie prawa krajowego, dlatego zdecydowaliśmy się na skargę do Komisji. Mamy nadzieję, że minister cofnie się, zanim stracimy ten bezcenny las na zawsze.”

Minister Środowiska twierdzi, że walka z kornikiem przez wycinkę ma chronić cenne puszczańskie siedliska. “Jest to całkowicie błędna interpretacja” – mówi przyrodnik dr hab. Przemysław Chylarecki z Fundacji Greenmind. “Kornik nie stanowi żadnego zagrożenia dla chronionych siedlisk. A w puszczańskich grądach wręcz poprawia wskaźniki stanu ich ochrony. Co gorsza, intensywne pozyskanie drewna zagraża siedliskom i gatunkom, dla których wyznaczono ten obszar Natura 2000.” Organizacje podkreślają również, że kornik jest naturalnym zjawiskiem w Puszczy Białowieskiej – pojawia się tam regularnie i las doskonale sobie z nim radzi. “Na podstawie badań terenowych w Puszczy możemy jednoznacznie stwierdzić, że świerk bardzo dobrze odnawia się w tych częściach lasu, które nie zostały zamienione w uprawy leśne” – dodaje Dawid Kaźmierczak z fundacji Dzika Polska.

To nie pierwszy raz, kiedy Komisja Europejska będzie zajmować się sprawą wycinki w Puszczy Białowieskiej. “W 2008 roku z powodu intensywnych cięć na terenie Puszczy, Komisja rozpoczęła procedurę wyjaśniającą, tzw. EU Pilot. Udało się osiągnąć kompromis, który uwzględniał potrzeby miejscowej ludności, i w 2013 roku postępowanie zostało zamknięte” – mówi Dariusz Gatkowski z WWF Polska. “Aneks podpisany w marcu przez ministra łamie wcześniejsze ustalenia. Oczekujemy reakcji Komisji i powrotu do kompromisu wypracowanego w 2012 roku.”

Sygnatariusze skargi podkreślają, że wyczerpali już wszystkie możliwe sposoby komunikacji z ministrem. “Zrobiliśmy już wszystko, co mogliśmy żeby w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej porozumieć się w Polsce, bez pośrednictwa zagranicznych instytucji” – tłumaczy Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska. “Apelowaliśmy, słaliśmy listy, prosiliśmy o spotkania, protestowaliśmy. Wypowiadali się naukowcy, prawnicy, a 140 tysięcy Polek i Polaków podpisało apel do premier Szydło, by powstrzymała ministra Szyszko. Nic nie pomogło. Dzisiaj sięgamy po prawo Unii Europejskiej.”

Źródło: WWF.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Waldorfus 20.04.2016 23:04

    140 tysięcy nienawidzących własnego kraju

    – To nie jest dużo.

    Pana, panie ministrze wybrało kilka milinów – razem z Pańską partią. Z tego powodu apeluję do Pana, Panie ministrze Gajowy: Nie oddawaj Pan dubeltówki obcym – zaprzańcom gotowym sprzedać Polskę razem z nami Polakami, nie oddawaj Pan jej synom ubeków, sbków, byłym sutenerom, cinkciarzom… Oni z tą swoją Unią która i tak pewnie niedługo się rozpadnie, pewnie jeszcze nie jedną pogryzioną przez kornika kłodę rzucą Panu pod nogi.

    Nie warto za te marne parę groszy dotacji, oddawać Polski razem z jej lasami – które PO chciało przecież sprzedać za bezcen Niemcom – UE która ma ambicję stać się Stanami Zjednoczonymi UE, i pozbawić nas polaków – którzy już zagłosowali – suwerenności: naszego własnego wyboru.

    P.S.: Niewinne drzewko śmierci: http://wolnemedia.net/ekologia/drzewo-wrogiem/#comment-192291

  2. Pola 20.04.2016 23:44

    “Kornik nie stanowi żadnego zagrożenia dla chronionych siedlisk. A w puszczańskich grądach wręcz poprawia wskaźniki stanu ich ochrony.”
    Stwierdzenie godne totalnego ignoranta. Chyba nigdy nie uczył się w szkole biologii. W TV pokazywali jak wyglądają lasy zaatakowane przez kornika w Puszczy Białowieskiej. Oślepiał, czy co?

  3. RobG56 21.04.2016 15:29

    Skarga nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia lecz jedynie kontekst polityczny i ekonomiczny.
    Aneks który podpisał Minister Szyszko w niewielkim tylko stopniu zbliża rozmiar pozyskania do poziomu jaki się odbywał w Nadleśnictwach Białowieża, Browsk i Hajnówka w okresie 2002-2012 (ok 1 milion 200 tysięcy m3 grubizny na 10 lat – a plan zwiększony przez Szyszkę może oscylować na poziomie ok 200-250 tysięcy m3 na 10 lat).
    Jaki jest więc prawdziwy motyw działania stowarzyszeń ekologicznych?
    Wydaje się, że jest to szantaż, u którego podstaw leżą środki na dalsze utrzymywanie tych organizacji i stowarzyszeń.
    Kto wyhodował tą żmiję?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.