Pustynie mogą zacząć wydawać plony

Opublikowano: 10.09.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 492

Pożyteczne rośliny są łatwe do uprawy nawet na pustyni – udowodnili to rosyjscy naukowcy. Opracowali dla suchych regionów specjalny polimerowy kriożel, którego dodanie do gleby lub piasku pozwala chronić drzewa, krzewy i trawy przed utratą wilgoci. Jednak nowa substancja nie tylko utrzymuje wodę, a także w razie potrzeby może chronić plony przed zimnem.

Wilgotne środowisko dla roślin posadzonych w suchej ziemi oraz ciepłe „futerko” dla tych, uprawianych zimą – takie jest działanie nowego dodatku do gleby. Niedrogi i łatwy w użyciu kriożel został opracowany przez specjalistów z Instytutu Chemii Ropy Naftowej syberyjskiego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w mieście Tomsk – dużego centrum naukowego w Zachodniej Syberii. Jego działanie wypróbowano na eksperymentalnej roślinności, posadzonej na pustyni Gobi na terytorium Mongolii i Chin.

Sadzonki drzew iglastych, posadzone dwa lata temu na glebie piaszczystej z dodatkiem kriożelu, wyrosły do 1,3 metrów. Przy czym w porównaniu do innych roślin pustynnych są bardziej zielone. “Świerki, posadzone w tym samym czasie, ale bez użycia kriożelu, obumarły” – powiedziała uczestniczka eksperymentu, pracowniczka naukowa Instytutu Chemii Ropy Naftowej Maria Fufajewa. “Na pustyni Gobi na gołym piasku z kriożelem wyrosła koniczyna i szereg innych pożytecznych roślin.”

Otrzymany środek jest dużo bardziej skuteczny od kriożelu poprzedniej generacji. Główną zaletą nowej substancji jest to, że w jej składzie występuje gaz. To bezpośrednio wpływa na system wilgoci i izolację termiczną. Im więcej gazu w cieczy, tym te właściwości są większe. „Gazogeneracja odbywa się bezpośrednio w roztworze polimeru – opowiedział jeden z twórców, profesor Władimir Manżaj. – Rezultatem jest bardzo rozproszona, składająca się z małych pojedynczych cząstek, piana. Następnie jest zamrażana, a w razie potrzeby ponownie rozmrażana”.

Dzięki właściwościom izolacji cieplnej kriożelu rośliny mogą z powodzeniem przetrwać chłód. Jest to szczególnie ważne dla regionów z nocnymi przymrozkami, obszarów górskich lub po prostu zimnych regionów. Działanie kriożelu jako ciepłego „koca” przetestowano w Czycie we Wschodniej Syberii.

W Czycie zimą są mrozy, ale śniegu spada mało i ziemia zamarza. “A w penokriożelach woda nawet przy -40 stopniach zachowuje się jak ciecz” – wyjaśniła dyrektorka Instytutu Chemii Ropy Naftowej Lubow Altunina. “Jeśli w takim kriożelu posadzić roślinę, zapewni jej to osłonie jak z futra. Korzenie będą lepiej znosiły zarówno ciepło, jak i zimno, co oznacza, że roślina przetrwa.”

Kriożel nie ma żadnych negatywnych skutków ubocznych. Nie niszczy mikroflory gleby. Do ziemi wprowadza się po zasianiu nasion lub posadzeniu młodych drzewek wraz z wodą i nawozami. Pracownicy instytutu zamierzają rozszerzyć zakres używania penokriożelu. Na przykład jeśli do początkowego roztworu polimeru dodać różne dodatki, to nowy skład opracowany przez rosyjskich naukowców, może zostać wykorzystany jako nawóz.

Autor: Olga Sobolewskaja
Źródło: Głos Rosji


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stasiu26 10.09.2014 21:48

    Doceniam pomysłowość ‘rosyjskich naukowców’ Instytutu Chemii Ropy Naftowej 🙂 No i żarty o Rosjanach, którzy przy -40 zakładają swetry, zaczynają nabierać sensu.

  2. rumcajs 11.09.2014 10:29

    Stasiu26, Przy obecnym tempie zanikania terenów uprawnych, i ekspansji terenów pustynnych, i innych niesprzyjajacych roślinności, taki sposób, jaki proponuja “rosyjscy naukowcy”, ( nie iem czemu wziąłeś to w nawias…) jest moim zdaniem najlepsza jak na razie propozycja. Oczywiście nie pomysli jest to monsanto, bo nie zarobi, ale jest po mysli dla nas, ludzi, i dla naszej MATKI ZIEMI.
    Ponadto, takie informacje zadaja kłam naszej propagandzie, że to zacofany kraj, bez własnej nauki, i nowoczesnych technologii.
    Izrael tez uprawia roślinnośc na pustyniach, ale jest to opłacone kosztem zuzycia wielkich ilości wody, dlatego okupuja Syryjska dolne Be-Ka, aby pozyskiwac wode. Ta technologia, z tego co wyczytałem, nie wymaga dodatkowej ilości wody, zatem jest wielokrotnie tańsza. Zatem jesli rozpoczna produkcje tego specyfiku, na sklae przemysłową, pierwszymi kupcami beda izraelici…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.