Protesty przeciw otwarciu kopalni złota w Rumunii

Opublikowano: 11.09.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1010

Niedziela, 1 września, upłynęła w Rumunii pod znakiem protestów przeciwko przyjętemu w zeszłym tygodniu przez rząd rumuński projektowi ustawy, która zezwala na wznowienie wydobycia złota w kopalni w Roşia Montană. Wznowienie działalności kopalni wzbudza kontrowersje od wielu lat, ponieważ do wydobywania cennego kruszcu ma być zastosowana niebezpieczna dla środowiska naturalnego metoda wykorzystująca roztwór cyjanku sodu, którego używa się do rozpuszczania i pozyskiwania złota z rudy.

Eksploatacja miałaby się rozpocząć w listopadzie 2016 roku. Na podstawie porozumienia między rządem Rumunii a spółką Roşia Montană Gold Corporation (RMGC), kontrolowaną przez kanadyjskie przedsiębiorstwo Gabriel Resources, udział państwa rumuńskiego we wspólnym projekcie zwiększono z 19,31% do 25%. Ponadto RMGC wypłaci rządowi zwiększony z 4% do 6% podatek od wartości produkcji. Obie strony szacują, że projekt Roşia Montană przyniesie budżetowi państwa oraz budżetom lokalnym dochody w wysokości ok. 2,3 mld dolarów, a całkowity dochód dla rumuńskiej gospodarki szacowany jest na 5,2 mld dolarów.

Kanadyjskie przedsiębiorstwo Gabriel Resources jest głównym inwestorem projektu, posiada 80,69% akcji. W zarządzie spółki zasiadają wielkie nazwiska światowego biznesu – John Paulson, Beny Steinmetz i Thomas Kaplan.

Kryjące się w masywie Gór Apuseni złoża to według szacunków 300 ton złota i 1600 ton srebra.

Do zatwierdzenia nowej ustawy potrzeba jeszcze zgody posłów, którzy będą głosować za lub przeciw podczas jesiennej sesji parlamentu.

Swoje zdanie na ten temat wyraziło już tysiące Rumunów, którzy protestowali w niedzielę na ulicach największych miast – według doniesień rumuńskich agencji prasowych w stolicy kraju, Bukareszcie, swój sprzeciw wyraziło nawet 4 tys. protestujących, którzy opuścili centrum miasta dopiero w poniedziałek ok. 2 nad ranem. Główne hasła, jakie można było wyczytać z ich transparentów, to: „Nie zaakceptujemy kolejnej zdrady. Zatrzymajcie masakrę w Roşia Montană”, „Ustawa dewastująca Roşia Montană- ja mówię jej NIE”, „Ratujcie Roşię Montanę!”.

Akcję „Salvaţi Roşia Montană” („Ratujcie Roşię Montanę”) można śledzić na stronie internetowej organizacji: rosiamontana.org.

Źródło: Grecja w Ogniu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. greg1982fr 12.09.2013 04:28

    Sama idea chora. Przyjedzie firma reprezentująca obcy kraj i zagarnie 75% zysków z wydobycia kruszcu. Na odczepnego zapłaci podatek od zysku na poziomie 6% Btw – od całości wydobycia czy zysku jedynie dla tej firmy?Kwoty i tak zawyżone po negocjacjach.
    Obcy kraj przyjeżdża, kradnie złoto, zostawiając ochłapy i niszcząc środowisko.
    Przecież to agresja na kraj tylko że nie militarna a gospodarcza.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.