Odkrywka Tomisławice niezgodna z prawem

Opublikowano: 17.12.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 544

7 października 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) ostatecznym wyrokiem oddalił skargę kasacyjną PAK Kopalni Węgla Brunatnego “Konin” na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (WSA) z 2012 r. uchylający odmowę Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Koninie stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej dla kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Tomisławice.

Decyzję tę, wydaną w 2007 r. przez wójta gminy Wierzbinek (pow. koniński, woj. wielkopolskie), zaskarżyła grupa wspartych przez Greenpeace rolników z regionu, od lat sprzeciwiających się budowie kopalni. Z nadesłanego w ostatnich dniach pisemnego uzasadnienia wyroku wynika, że NSA zakwestionował wszystkie zarzuty zawarte w skardze kasacyjnej kopalni. W konsekwencji wyroku, obecnie sprawa wraca do SKO w Koninie, które zobligowane jest ponownie rozpatrzyć kwestię uchylenia decyzji środowiskowej.

Decyzja środowiskowa dla odkrywki Tomisławice, wydana przez wójta gminy Wierzbinek, została już dwukrotnie uznana przez WSA w Poznaniu za nieważną od samego początku, z powodu jej wydania z rażącym naruszeniem prawa. Ponadto, w sprawie Tomisławic złożona została skarga do Komisji Europejskiej w związku z zagrożeniem, jakie odwodnienie terenu oraz tzw. lej depresyjny odkrywki stwarzają dla Jeziora Gopło i tamtejszych ekosystemów chronionych prawem unijnym w ramach dwóch obszarów Natura 2000. Okoliczności te nie przeszkodziły jednak Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” w rozpoczęciu w 2009 r. kontrowersyjnej inwestycji, której kontynuacja staje właśnie pod znakiem zapytania.

– Oczekiwane obecnie uchylenie decyzji środowiskowej przez SKO w Koninie, będzie logiczną konsekwencją ostatecznego wyroku NSA i poprzednich wyroków WSA oraz faktu, że wydano ją z rażącym naruszeniem prawa, w oparciu o pełen błędów i braków raport środowiskowy. Niedoszacowanie negatywnego wpływu odkrywki na przyrodę, zwłaszcza jezioro Gopło i oba tamtejsze obszary Natura 2000, parę lat temu jedynie hipotetyczne – w tej chwili jest już oczywiste. Potwierdzają to m.in. wyniki oficjalnego monitoringu, wykazujące znaczące obniżenie poziomu wód gruntowych, jak również widoczne gołym okiem wysychanie stawów i studni w regionie oraz osuszenie gruntów rolnych, skutkujące drastycznym zmniejszeniem plonów – stwierdził dr hab. Leszek Pazderski, ekspert Greenpeace ds. polityki ekologicznej. Alternatywą dla kopalni byłaby inwestycja w odnawialne źródła energii, które – w przeciwieństwie do odkrywki węgla brunatnego – nie będą niszczyć Kujaw. Ekspercki raport Greenpeace „[R]ewolucja Energetyczna dla Polski” wskazuje na ogromny potencjał techniczny i ekonomiczny rozwoju OZE w Polsce oraz możliwość tworzenia nowych miejsc pracy w tym sektorze, również w rejonie Kujaw i centralnej Polski – dodaje dr hab. Pazderski.

– Greenpeace od początku wspierał mieszkańców w ich proteście i ostrzegał, że budowa tej dewastującej środowisko Kujaw odkrywki nie ma sensu. Pomysł, by forsować za wszelką cenę projekt skrytykowany przez wielu naukowców, o którym wiadomo było, że ma wątpliwe podstawy prawne oraz że został zaskarżony do sądu i Komisji Europejskiej, był ryzykowny również z biznesowego punktu widzenia. Niezależnie bowiem od aspektów ekologicznych, logika nakazywała poczekać najpierw na rozstrzygnięcia sądowe, a nie pochopnie topić w dziurze w ziemi miliony złotych i przy okazji niszczyć przyrodę oraz życie wielu rolników i mieszkańców sąsiadujących miejscowości. W świetle ostatecznego wyroku NSA w tej sprawie oraz faktu wydania decyzji środowiskowej z rażącym naruszeniem prawa, decyzja ta powinna wkrótce zostać wyeliminowana z obrotu prawnego – mówi Iwo Łoś, ekspert Greenpeace ds. bezpieczeństwa energetycznego.

Wątpliwości w tej sprawie nie mają również kujawscy rolnicy, dotknięci działalnością kopalni. – Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego to gospodarka rabunkowa, która od kilku lat niszczy nam życie. Wysychają stawy, studnie i jeziora. Jest ogromny hałas i pyły. Kopalnia szkodzi naszemu rolnictwu, a mieszkańcy są wywłaszczani, tracą swoje domy i pola. Wierzę, że wreszcie to się zmieni. Naczelny Sąd Administracyjny, odrzucając w całości skargę koncernu węglowego, potwierdził wcześniejsze wyroki WSA, zgodnie z którymi decyzja środowiskowa dla odkrywki została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Mówiliśmy o tym od początku. Żądamy, żeby kopalnia jak najszybciej zakończyła działalność – mówi Józef Imbiorski, rolnik mieszkający w pobliżu odkrywki.

Źródło: Greenpeace Polska


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.