Innowacyjny projekt ochrony rybołowa

Opublikowano: 01.04.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 840

Spółka Enea Operator z przyrodnikami z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. rozpoczynają w Lubuskiem innowacyjny w naszym kraju projekt czynnej ochrony zagrożonego wymarciem rybołowa – poinformował PAP Michał Bielewicz z RDOŚ w Gorzowie Wlkp.

Przedsięwzięcie będzie polegać na montażu na słupach energetycznych platform gniazdowych dla tych ptaków. W tym celu RDOŚ w Gorzowie zawarła porozumienie ze spółką Enea Operator.

Zgodnie z nim w Lubuskiem zostało wytypowanych 13 słupów energetycznych trakcji wysokiego napięcia, na których znajdą się takie platformy. W środę (16 marca) pierwszą z nich energetycy zainstalują na słupie w rejonie Ośna Lubuskiego.

Pozostałe platformy będą sukcesywnie montowane w ciągu najbliższych miesięcy w miejscach wytypowanych przez ornitologów z RDOŚ w Gorzowie Wlkp., m.in. w okolicach Lubniewic, Lubska, Międzyrzecza oraz Dobiegniewa.

„Sztuczne gniazda” energetycy umieścili wcześniej na słupach w okolicach Krosna Odrzańskiego i Bytnicy. Były to jednak jednorazowe akcje przeprowadzone na prośbę RDOŚ. W pobliżu Krosna Odrzańskiego chodziło o zastąpienie gniazda zniszczonego przez wichurę.

„Podstawowym celem montażu platform gniazdowych na słupach energetycznych jest zatrzymanie i odwrócenie niekorzystnego zjawiska wymierania rybołowów w Polsce zachodniej. Tworząc gotowe do zasiedlenia gniazda w miejscach optymalnych środowiskowo, być może uda nam się w niedalekiej przyszłości, doprowadzić do wzrostu liczebności gniazdujących ptaków oraz poprawić ich efektywność rozrodu, m.in. poprzez ograniczenie upadku gniazd w wyniku wiatrów” – powiedział PAP Bielewicz.

Dodał, że taki sposób ochrony doskonale sprawdził się u naszych zachodnich sąsiadów. Obecnie we wschodnich Niemczech gniazduje ponad 600 par rybołowów, z czego ponad 80 proc. właśnie na różnego rodzaju konstrukcjach słupów sieci elektroenergetycznych.

Można przypuszczać, że decyduje o tym duża wysokość konstrukcji, co zapewnia ptakom poczucie bezpieczeństwa. Rybołowy budują bowiem gniazda w pobliżu zbiorników wodnych w koronach starych, a przede wszystkim wysokich drzew. Niestety, dorodnych drzew ubywa, co utrudnia im znalezienie dogodnych miejsc do lęgów. Okazuje się, że rolę tychże drzew z powodzeniem mogą pełnić wysokie słupy energetyczne.

Rybołów (Pandion haliaetus) to ptak drapieżny, osiągający masę do 2 kg przy rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 170 cm. Ma brązowo-białe ubarwienie, charakterystyczny ciemny pas wzdłuż oczu i nieco nastroszone pióra na tyle głowy.

Rybołowy są ptakami wędrownymi. Do Polski przylatują najczęściej na przełomie marca i kwietnia, niekiedy nawet później. Po odchowaniu młodych, najczęściej pod koniec sierpnia, opuszczają nasz kraj.

Podobnie jak bociany białe, rybołowy z reguły wracają do tych samych gniazd przez kilkanaście lat. Głównym pożywieniem tych ptaków są ryby.

Z danych gorzowskiego RDOŚ wynika, że w Lubuskiem gniazduje do ośmiu par rybołowów, co stanowi ok. 20 proc. krajowej populacji tych rzadkich ptaków. Obecnie rybołów należy do jednych z najbardziej narażonych na wyginięcie gatunków ptaków szponiastych w Polsce.

„Stąd podejmowanie działań na rzecz ochrony czynnej przedmiotowego gatunku na Ziemi Lubuskiej ma kluczowe znaczenie, dla zachowania całej populacji krajowej” – podkreślił Bielewicz.

Dodał, że doświadczenia zebrane na Ziemi Lubuskiej w zakresie stosowania tej dość „eksperymentalnej” jeszcze w kraju metody (montażu platform na słupach energetycznych – PAP) będą stanowiły naukową podstawę dla możliwości jej szerszego wdrażania na terenie całej Polski zachodniej.

Rybołów podlega w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej, a jego siedliska lęgowe dodatkowo chronione są w ramach specjalnie tworzonych stref ochronnych wokół gniazd tych ptaków.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.