Hej! Czy ta pszczoła ma kontroler na grzbiecie?

Opublikowano: 28.08.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 675

Komputer w ulu i mikrokontrolery na grzbietach pszczół – to niezwykły przykład internetu rzeczy. Nie jest to jednak technologiczna zabawa, ale sposób na ratowanie ważnego gatunku.

Chyba każdy z nas słyszał o tym, że na świecie jest coraz mnie pszczół i może to zagrozić nie tylko rynkowi miodu. Te owady zapylają wiele roślin, także tych uprawnych. Badania nad zdrowiem pszczół są prowadzone od lat, ale dzięki współpracy Intela i CSIRO (australijskiej agencji rządowej specjalizującej się w badaniach naukowych) teraz badania mogą przyśpieszyć.

Intel i CSIRO wpadły na pomysł, aby w ulach umieszczać miniaturowy komputer Intel Edison. Wygląda on tak.

Dodatkowo opracowano mikroczujniki, które umieszczane na grzbietach pszczół zamieszkujących dany ul. Pszczoła z takim ładunkiem wygląda naprawdę uroczo.

Komunikacja między komputerem a czujnikami ma się odbywać się w oparciu o technologię RFID. Dane z urządzeń na grzbietach pszczół będą przechwytywane w momencie zbliżania się owadów do komputera. Dodatkowo zbierane będą dane na temat wilgotności i temperatury powietrza oraz nasilenia promieni słonecznych.

Informacje gromadzone dzięki Intel Edison są przesyłane do serwisu CSIRO Data Access Portal. Na ich podstawie badacze mogą budować modele 3D wizualizujące ruch pszczół w ich środowisku. Pozwala to śledzić reakcje owadów na różne zagrożenia, takie jak zanieczyszenia wody lub pestycydy.

Ta metoda badań została już wdrożona przez CSIRO w Hobart w Tasmanii, gdzie mikrokontrolery umieszczono na grzbietach 10 tys. pszczół. Obecnie australijska organizacji poszukuje kolejnych ośrodków, z którymi będzie mogła nawiązać współpracę.

“Na całym świecie giną kolonie pszczół i wciąż nie potrafimy jednoznacznie określić przyczyny” – mówi profesor Paulo de Souza z CSIRO. “Ze względu na globalny charakter tego problemu dostrzegliśmy potrzebę opracowania metodyki, która będzie prosta do wdrożenia dla każdego naukowca. W ten sposób możemy porównywać dane z całego świata i wspólnie badać zdrowie pszczół. Ten zjednoczony wysiłek jest fantastycznym przykładem funkcjonalności Internetu rzeczy.”

Nowe technologie mogą pomóc w ratowaniu pszczół, ale w przeszłości dopatrywano się w nich również źródeł problemów z pszczołami. Prowadzono badania m.in. nad wpływem telefonów komórkowych na zmysł orientacji owadów.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.