Grzybice zagrażają globalnym uprawom pszenicy

Opublikowano: 24.04.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 981

Jak wiadomo pszenica jest jednym z najczęściej spożywanych zbóż na świecie. To właśnie mąka pszenna jest najczęściej stosowana do wypieku pieczywa. Okazuje się, że światowe uprawy pszenicy mogą być zagrożone z powodu ekspansji grzybów.

Sprawa jest poważna, bo teoretycznie możliwe jest znaczne uszczuplenie rocznej produkcji tego zboża. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie grzybicami jest obecnie tak duże, że można sobie nawet wyobrazić utracenie zbiorów.

Choroba, którą wywołują grzyby nazywa się rdza brunatna pszenicy. Jest to niszczycielska choroba, która wyrządziła już spore straty w rolnictwie. Niektórzy nazywają ją nawet rolniczym polio. Obecnie obserwuje się ekspansję choroby w Afryce, Europie Południowej, w Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie. Straty dla tamtejszego rolnictwa mogą być ogromne.

Pszenica to drugie po ryżu najpopularniejsze zboże na świecie i jej niedobory poddają w wątpliwość bezpieczeństwo żywnościowe na świecie. Brytyjscy uczeni twierdzą, że aż 90% wszystkich obecnych afrykańskich odmian pszenicy jest podatna na choroby grzybicze.

Grzyb powodujący rdzę brunatną bardzo szybko się reprodukuje co powoduje, że jego ekspansja na danym polu jest bardzo szybka i dotyka sporych areałów.

Jednym z pomysłów na radzenie sobie z tą sytuacją to produkcja specjalnych odmian pszenicy, które będą odporne na grzybice. Wiąże się to jednak z koniecznością stosowania inżynierii genetycznej. Po prostu planuje się implementować korzystne geny ze zbóż dzikich do uprawianych przemysłowo w rolnictwie.

Prowadzi to jednak do intensyfikacji efektu Frankensteina, jaki zawsze towarzyszy takim manipulacjom genetycznym. Zresztą pszenica była już poddawana różnym modyfikacjom i niezbyt już przypomina zboże, które uprawiali nasi przodkowie.

Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. toya 24.04.2014 21:49

    Rodzi się pytanie, czy ta choroba, to znaczy: rdza brunatna pszenicy, nie jest dziecięciem MONSANTO?
    Co na ten temat mówi FITOPATOLOGIA?
    MONSANTO zawsze i wszędzie włazi z butami do łożka i później każe sobie płacić za niszczenie czysytych kultur, które natura przystosowała do życia w naturalnym środowisku.

  2. belfanior 24.04.2014 22:22

    @toya
    Fitopatologii glowy nie zawracajac,prawdy dowiemy sie wkrotce…
    O zaklad ide ze MONSANTO niebawem wyskoczy z gotowym zlotym srodkiem przeciw rdzy brunatnej i…juz wszystko wiemy:))
    Pozdrawiam!

  3. Anna Teresa 25.04.2014 10:34

    Utraciliśmy bioróżnorodność w rolnictwie.
    Na początku XX wieku ludzkość miała do dyspozycji 200 tyś odmian pszenicy
    Tyle samo ryżu i innych ważnych zbóż ,warzyw ,drzew owocowych.
    W każdym regionie świata uprawiano inne charakterystyczne dla tego rejonu
    rośliny.
    Na pewno były wśród nich odmiany pszenicy mniej lub bardziej odporne na choroby grzybicze.
    Zubożenie genowe uważam za największe zagrożenie w rolnictwie i podstawę do monopolizacji
    przejęcia całego najważniejszego rynku – rynku żywności, przez korporację Monsanto.

  4. Komzar 25.04.2014 11:02

    Moim zdaniem przyczyna tej sytuacji jest wyjątkowo prosta i straszna jednocześnie.
    Częściowo Anna ma racje ale główna przyczyna to wyjałowiona ziemia uprawna.
    Grzybice zarówno u roślin jak i u ludzi są zawsze spowodowane ciężkim osłabieniem odporności a ten zawsze prawie wynika z niedożywienia.
    Na pola sypie się nawozy sztuczne dlatego zboże rośnie ale to nie znaczy, że jest w stanie poradzić sobie z chorobami. Naturalnym celem chorób jest zabicie słabych osobników i ani Monsanto ani inni geniusze nie zmienią tego bo to jedno z głównych mechanizmów naturalnych. Jak nie ten grzyb ot co innego zaatakuje te słabe rośliny.
    Teraz mówi się o pszenicy ale problem dotyczy wszystkiego.
    To pierwszy znak, że nasza cywilizacja stoi na skraju głodu. Takiego realnego.

  5. Anna Teresa 25.04.2014 11:33

    .
    Szokujący nowy raport: Roundup zagraża całej biosferze
    Anthony Gucciardi 12.3.2012, przekład-skrót Piotr Bein
    Wg magazynu Current Microbiology, główny składnik herbicydu Monsanto o nazwie Roundup, glyfosat może bezpowrotnie niszczyć mikrobiologię gleb, zagrażając zdrowiu całego życia. Glyfosat zmienia i niektórych przypadkach niszczy drobnoustroje, od których zależy zdrowa gleba oraz korzyści z surowej i fermentowanej żywności. Niektóre bakterie niezbędne do wszczęcia kultur jogurtu, np. Lactobacillus cremoris, zupelnie zniknęły z niektórych rejonów, gdzie rpzedtem ich nie brakowało. Wg badań, obserwowano śmierć i zakłócenie wzrostu wybranych mikroorganizmów niezbędnych dla żywności, przy stężeniach Roundupu niższych niż w rolnictwie.
    Znaczy to, że rolnicy stosujący coraz więcej Roundup i podobnych środków opartych na glyfosacie, by opanować coraz odporniejsze na glyfosat super chwasty w uprawach GMO, nie tylko niszczą zdrowie gleby bezpośrednio, ale i przyszłą pulę drobnoustrojów niezbędnych do inicjajcji żywności i żyzności gleby.
    Zamach na biosferę
    Mikroorganizmy odpowiadają za wiele więcej niż zdrową zawartość fermentowanej i świeżej żywności. Ten najliczniejszy składnik biosfery są dosłownie u korzeni cykli azotu, fosfatu, tlenu i węgla. Drobnoustroje glebowe stanowią ok. 50% bioróżnorodności, zważywszy liczbę ich gatunków.
    Zagrażając drobnoustrojom, grzybom i grzybniom w glebie, Roundup może mieć dewastujący potencjał. Wg wybitnego mikologa, Paula Stamets, grzybnie mogą funkcjonować jako sieci w naturze, swego rodzaju „planetarny internet”, od którego mogą zależeć wszystkie inne organizmy, bo całe życie zależy od gleby.
    Coraz więcej badań dowodzi, że glyfosat bio-rozkłada się powoli, przesiąka z górnej warstwy gleby do wody gruntowej (źródło wody pitnej) i znajduje się niemal we wszystkich próbkach powietrza i deszczu w USA. Można śmiało powiedzieć, że bestseller Monsanto, Roundup jest historycznie jednym z największych zagrożeń dla zdrowia człowieka i środowiska.
    Podczas gdy władze USA siedzą z założonymi rękoma i pozwalają Monsanto zagrażać eko-stabilności Planety, staje się jasne, że wspólnie chcą sprzedać przyszłość jej i życia za doraźne korzyści. Departament rolnictwa, przyspieszył nawet zatwierdzenie najnowszych upraw GMO Monsanto, ignorując liczne znane ujemne skutki produktów Monsanto, np. Agent Orange, aspartam, DDT.
    Znane skutki Roundup
    Negatywne skutki Roundup ustalono bez wątpliwości w licznych badaniach naukowych i dochodzeniach, w tym bezpłodność i rak poprzez uszkodzenia DNA. Nawet 500 razy niższe stężenie niż stosowane w rolnictwie powoduje poważne genotoksyczne zmiany w DNA człowieka. Nieświadomi właściciele domów i pracownicy rolni używają Roundup w całym kraju: 80 mln kg glyfosatu w 2007 r. Roundup prowadzi do mutacji super-chwastów na milionach ha, prowadząc farmera do bankrctwa i niszcząc rolę. Super-chwasty zarastają obecnie ponad 4,5 mln ha w USA, a globalnie 120 mln ha (2010): Australia, Argentyna, Brazylia, Chile, Europa, Płd. Afryka.
    Wnioski z badań są jasne. Roundup szkodzi zdrowiu człowieka, niszczy rolę, zagraża samej biosferze niszcząc biróżnorodność jej drobnoustrojów. Rolnicza stabilność Planety, tj. zdolność produkcji żywności metodami monokultury, jest poważnie zagrożona upadkiem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.