Bezpośrednia konwersja CO2 do metanolu

Opublikowano: 31.01.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 778

Po raz pierwszy w historii wykazano, że wychwycony z powietrza dwutlenek węgla można za pomocą homogenicznego katalizatora bezpośrednio zmienić w metanol. Z jednej strony usuwamy więc z atmosfery szkodliwy gaz cieplarniany, z drugiej – otrzymujemy paliwo, które może być alternatywą dla paliw kopalnych.

Wyniki badań prowadzonych przez profesora G. K. Surya Prakasha i laureata nagrody Nobla profesora George’a A. Olaha, opublikowano w najnowszym “Journal of the American Chemical Society”.

Każdego roku przemysł chemiczny produkuje ponad 70 milionów ton metanolu. Jest on podstawą do wytwarzania wielu produktów, a przede wszystkim etylenu i propylenu.

Podstawowym problemem w konwersji CO2 do metanolu jest znalezienie odpowiedniego homogenicznego katalizatora. Nie jest to łatwe, gdyż reakcja przebiega w temperaturze około 150 stopni Celsjusza, czego wiele katalizatorów nie wytrzymuje. Podczas najnowszych badań wykorzystano katalizator bazujący na rutenie. Jest on stabilny w wysokich temperaturach i można go wielokrotnie używać.

“Stworzenie stabilnego homogenicznego katalizatora do przeprowadzenia procesu redukcji CO2 do metanolu było poważnym wyzwaniem. Większość katalizatorów przestawała działać na etapie kwasu mrówkowego. Co więcej, potrzebowaliśmy katalizatora, który mógłby zredukować karbaminiany bezpośrednio do metanolu” – mówi Prakash.

Naukowcy wykazali, że za pomocą nowego katalizatora i kilku dodatków są w stanie przekonwertować na metanol 79% dwutlenku węgla wychwyconego z powietrza. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości ich technika posłuży do produkcji metanolu, a przy okazji pozwoli na oczyszczenie atmosfery z nadmiaru dwutlenku węgla. W kolejnym etapie badań uczeni chcą obniżyć temperaturę reakcji do 100-120 stopni.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Maximov 31.01.2016 09:04

    “CO2 – …szkodliwy gaz cieplarniany”
    Dzięki temu “szkodliwemu” gazowi jest możliwe życie na naszej planecie.

  2. Piechota 31.01.2016 10:14

    Metanol nie jest żadną alternatywą, to jest (po odpowiednim przystosowaniu silników) doskonałe paliwo do silników motoryzacyjnych i innych!

  3. Szaman 31.01.2016 12:05

    Złodzieje wolności znów kombinują jakby tu zrobić paliwo które uzależni ludzkość od ich technologi. I to jeszcze będzie że cudowne paliwo. Rozwiązujące problem CO2 ach och i w ogóle.

  4. Piechota 31.01.2016 13:16

    Jeszcze zanim ropa się skończy, ci co rządzą światem położą swoją łapę na tych wszystkich najbardziej wydajnych technologiach energetycznych/paliwowych.

  5. kozik 01.02.2016 09:04

    No pięknie:)
    A z czego wytworzymy energię na konwersję CO2 do CH3OH? Czyżby głównie ze spalania paliw kopalnych, co wytworzy jeszcze więcej CO2? Przypomina mi to próbę chłodzenia pokoju poprzez umieszczenie w nim otwartej i działającej lodówki!
    To może być dobry sposób na uniezależnienie się od ropy z Rosji, czy Bliskiego Wschodu, czy na wyeliminowanie nieefektywnych upraw pod biopaliwa, ale NIE POZWOLI NA ZMNIEJSZENIE STĘŻENIA CO2 w atmosferze! Nazywajmy rzeczy po imieniu!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.