Regres umiejętności czytania u szwedzkich dzieci

Opublikowano: 14.05.2011 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 943

SZWECJA. Za przyczyną zwiększonego korzystania z komputerów, szwedzkie dzieci tracą umiejętności czytania – dowodzą badania naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu.

Prof. Monica Rosén z wydziału pedagogiki Gothenburg University stwierdza, że problem ten dotyczy nie tylko dzieci, lecz “jest niebezpieczeństwem dla całej społeczności uczniów w Szwecji”. Prof. Rosén badała przez ostatnie 20 lat umiejętności czytania 9-latków, a rezultaty są katastrofalne. Okazuje się, że dzisiejsze umiejętności czytania uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej (grundskola) są na poziomie klasy trzeciej sprzed 20 lat.

Co gorsza, badania wykazują, że to nie liczba dzieci nie posiadających umiejętności czytania zwiększa się, lecz okazuje się, że zmniejsza się liczba dzieci posiadających te umiejętności na odpowiadającym wiekowo poziomie.

Tłumacząc przyczyny tych wyników, prof. Rosén mówi, że w przeszłości dzieci w wieku 9-12 lat czytały książki, podczas gdy współczesne dzieci przedkładają czytanie książek nad gry komputerowe. “I nawet nie chodzi o to, że zainteresowanie książkami spadło, ale o to, że wypełnianie wolnego czasu zmieniło się w ciągu ostatnich lat.” – mówi naukowiec. Największy spadek umiejętności czytania wystąpił wśród chłopców, ale i u dziewczynek wskaźnik ten jest podobnie niebezpieczny.

Szwecja, dumna ze swego systemu edukacyjnego, którego uczniowie mogli śmiało konkurować z rówieśnikami z innych państw, obawia się o swoją przyszłość. “Spadliśmy z najwyższej pozycji, do zaledwie przeciętnej.”- ocenia prof. Rosén. Spadek obecny oraz brak stanowczej reakcji, może spowodować utratę możliwości konkurowania gospodarki i nauki szwedzkiej w przyszłości.

Opracowanie: Bibula Information Service
Zdjęcie: Mads Boedker
Na podstawie: The Local
Źródło: Bibuła


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Thingol 14.05.2011 11:38

    W Polsce jest podobnie, a niedługo będzie jeszcze gorzej, bo uczniowie pierwszych klas podstawowych będą mieli laptopy, a w klasach zero zmienił się również system nauczania, dzieci nie uczą się czytać i liczyć ( a jeśli już to w bardzo małym stopniu)tylko przez doświadczenia mają poznawać świat, niby dobrze ale czytanie i pisanie to elementarna umiejętność.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.