Protest naukowców przed gmachem resortu nauki

Opublikowano: 20.05.2015 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 686

Gruntownych reform w szkolnictwie wyższym oczekują uczestnicy “wykładu okupacyjnego”, który we wtorek odbył się w Warszawie przed gmachem resortu nauki. Organizujący go Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej zarzuca ministerstwu m.in. brak dialogu ze środowiskiem.

Do protestujących wyszła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej (KKHP) od kilku miesięcy domaga się systemowych zmian w finansowaniu szkolnictwa wyższego. Wśród wypracowanych w lutym br. postulatów jest m.in. zmiana sposobu rozdzielania dotacji dydaktycznej, tak, aby nie była uzależniona od liczby studentów na danej uczelni. KKHP apeluje też o zwiększenie środków finansowych na naukę oraz zwiększenie znaczenia finansowania stałego nauki, nieopierającego się o system grantowy. Wśród postulatów znajduje się też propozycja wprowadzenia odrębnego systemu oceniania badań naukowych poszczególnych gałęzi nauki.

Biorący udział we wtorkowym wykładzie prof. Przemysław Czapliński z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zwrócił uwagę, że polskim uniwersytetom potrzebny jest stabilny system finansowania ze strony państwa. “Ministerstwo jest po to, aby wywierać nacisk na wszystkie źródła, z których pieniądze mogą wpłynąć do uniwersytetu, ponieważ w szerszej perspektywie, to się opłaca wszystkim. Jeśli w tym kraju mają powstawać pomysły i tutaj mają być one realizowane, to tutaj musi istnieć wolna swobodna myśl uniwersytecka, nieobciążona takimi obowiązkami dydaktycznymi, nieobciążona absurdalnymi obowiązkami administracyjnymi” – mówił prof. Czapliński.

Przedstawiciele Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej zarzucają kierownictwu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego niesłuchanie głosu środowiska i lekceważenie jego postulatów. “Domagamy się wprowadzenia naszego pakietu antykryzysowego. Ministerstwo odrzuciło nasze postulaty, odrzuciło największe wystąpienie środowiska naukowego po 1989 roku, nie zostawiając nam innego wyjścia niż protesty” – powiedział PAP Aleksander Temkin z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej.

“Nie mam poczucia, że nie znam problemów, nie słyszę ich, nie reaguję. Jesteśmy ze wspólnego świata. Codziennie czytamy wasze blogi, dyskusje, cały czas rozmawiamy z różnymi grupami, bo mają one pewne zbliżone problemy” – powiedziała do protestujących minister Kolarska-Bobińska.

W rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że już teraz resort nauki wdraża wiele zmian postulowanych przez Komitet Kryzysowy. “Brak środków na naukę i szkolnictwo wyższe jest jedną z bolączek. Liczę jednak na to, że będą one dużo większe (środki – PAP) niż obecnie. Te środki wzrosły już w tym roku, w przyszłym muszą wzrosnąć bardziej. Wszyscy mamy świadomość, że to jest konieczność” – powiedziała minister nauki.

Aleksander Temkin zapowiedział, że KKHP czeka teraz na reakcję ministerstwa, a w razie niespełnienia postulatów zapowiada organizację kolejnych protestów jeszcze w czerwcu i dalszą mobilizację środowiska.

We wtorek “wykład okupacyjny” wygłosiło czworo naukowców. Oprócz prof. Przemysława Czaplińskiego głos zabrali: literaturoznawca prof. Ewa Graczyk z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, socjolog kultury prof. Małgorzata Jacyno z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz filozof i psychoterapeuta dr hab. Andrzej Leder z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Swoje postulaty przedstawiciele Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej wypracowali podczas kongresu “Kryzys uczelni – kryzys nauki – kryzys pracy”, który w lutym odbył się w Warszawie. Pod postulatami podpisali się wówczas reprezentanci ponad 70 jednostek naukowych, które groziły protestami w przypadku zignorowania ich propozycji. W marcu z przedstawicielami Komitetu spotkał się wiceminister nauki Marek Ratajczak.

Źródło: NaukawPolsce.pap.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.