796 mln ludzi na świecie nie potrafi czytać

Opublikowano: 27.08.2015 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 872

Według raportu Światowej Fundacji na rzecz Piśmiennictwa prawie 800 mln ludzi na całym świecie, którzy nie potrafią czytać i pisać, są „uwięzieni w spirali ubóstwa”. W samym 2015 roku gospodarka globalna straci na tym ponad 1,2 biliardów dolarów.

Ponad 796 milionów ludzi na świecie jest analfabetami. Wśród nich są tak zwani pełni analfabeci, czyli ludzie, którzy nie potrafią ani czytać ani pisać oraz analfabeci funkcjonalni, czyli ci, którzy nie są w stanie wykonywać podstawowych zadań, takich jak czytanie etykiet na lekach czy napisanie podania o pracę.

Opublikowany na początku tygodnia raport stwierdza, iż z powodu analfabetyzmu zarówno w krajach bogatych jak i biednych ludzie „uwięzieni są w spirali ubóstwa, mając ograniczone możliwości zatrudnienia i generowania dochodu”. Według raportu analfabeci zarabiają 42 proc. mniej od czytających.

Według przyjętej formuły wyliczeń kraje o największym PKB poniosą najwyższy koszt analfabetyzmu. Bogate kraje co roku tracą około 898 mld dolarów, podczas gdy gospodarki wschodzące 294 mld. Wśród krajów rozwijających się najwięcej strat ponoszą Bangladeszu (1 mld dol) i Angola (530mld).

Analfabetyzm to również koszty pozafinansowe. Brak umiejętności czytania i pisania może spowodować pogorszenie stanu zdrowia, higieny i żywienia. Ze względu na brak świadomości i możliwości dokształcenia się może prowadzić do zachowań seksualnych wysokiego ryzyka. Ponadto zwiększa prawdopodobieństwo wypadków przy pracy.

Dziś około 57 mln dzieci nie ma dostępu do podstawowej edukacji szkolnej. W ciągu pięciu lat prawie dwukrotnie spadła liczba dzieci bez dostępu do nauki.

Autorstwo: MZ
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. agama 27.08.2015 22:09

    dlatego potrzebujemy wiecej analfabetów z Afryki

  2. Maximov 28.08.2015 09:34

    “W samym 2015 roku gospodarka globalna straci na tym ponad 1,2 biliardów dolarów.”
    Uwielbiam takie “wyliczenia”.
    Czyli kto traci?
    Korporacje czy zwykli ludzie?
    A pomyślał w ogóle ktoś, że np. rdzennemu Papuasowi pisanie i czytanie do szczęścia i życia potrzebne nie jest?
    Zaszaleję i pójdę nawet dalej… 😉
    Analfabeta może być odporny na masową propagandę płynącą z mediów.
    Może przez to będzie bardziej szczęśliwy?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.