Czy starożytne cywilizacje korzystały z energii elektrycznej?

Opublikowano: 15.02.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1108

Kompleks świątynny z egipskiego miasta Dendera jest domem dla jednego z najciekawszych znalezisk starożytnego Egiptu. Jeśli wierzyć pojawiającym się na przestrzeni lat teoriom, znajdująca się w nim świątynia poświęcona bogini Hathor posiada relief przedstawiający bardzo prymitywną żarówkę. Czy to jednak możliwe, że tysiące lat temu, tuż przed tym gdy ludzkość zdecydowała się rozpocząć spisywanie swojej historii, ludzie posiadali już kontrolę nad energią elektryczną?

Płaskorzeźba znana w Polsce jako relief z Dendery wywoływała kontrowersję już od wielu lat. Powielana przez wiele lat teoria sugeruje, że ta domniemana żarówka jest jednym z wielu przykładów na istnienie zaawansowanych technologii wykorzystywanych w starożytnym Egipcie. Znani w środowiskach pseudonaukowych pisarze tacy jak Erik von Daniken, Reinhard Habeck, Peter Krassa sugerują iż relief przedstawia nie tylko samą żarówkę, ale również skrzynię, kable i izolatory służące przesyłowi prądu.

Tymczasem, oficjalna nauka zakłada, że sam relief jest jedynie symbolicznym przedstawieniem stworzenia świata według mitologii starożytnych Egipcjan. Domniemana żarówka ma być w rzeczywostości tak zwaną stelą wężową wyrastającą z kwiatu lotosu. Scena przedstawiana na płaskorzeźbie ma prezentować wyłonienie się z pierwotnych wód kwiatu lotosu a z niego węża będącego symbolem Somtusa, syna bogini Hathor i Horusa.

Jednakże nawet jeśli odrzucimy to znalezisko i uznamy je za symboliczne przedstawienie kosmogonii starożytnego Egiptu, istnieją i inne równie interesujące znaleziska. Mowa to między innymi o słynnych bateriach z Bagdadu, czyli osadzonych w glinianych wazach ogniwach galwanicznych mogących służyć za rzeczywiste baterie. Naczynia składały się z glinianego pojemnika, korka osadzonego w asfalcie i miedzianego walca zamontowanego wewnątrz. Ich funkcjonalność została udowodniona między innymi w popularnym programie telewizyjnym pt. “Pogromcy mitów” gdzie stworzono jej działający model.

Oznacza to, że ponad 2000 lat temu, starożytni mieszkańcy Mezopotamii byli zdolni do tworzenia baterii przechowujących ładunek elektryczny. Jednak po co mieliby oni to robić jeśli zgodnie z naszą wiedzą nie mieli oni co marzyć o rozwiniętej technologii? Historycy sugerują, że ówcześni złotnicy wykorzystywali je do zdobienia przedmiotów i że nie byli oni świadomi ich innych zastosowań.

Jak więc widać, każde z tego typu odkryć można zakwestionować stosując dowolnie logicznie brzmiące wyjaśnienie. W oczach niektórych osób, tłumaczenie tego typu znalezisk symboliką prymitywnych ludów lub wręcz ich ignorancją wydaje się pewnie logiczne. Niemniej jednak odkrycia takie jak Bateria z Bagdadu czy żarówka z Dendery mogą kryć za sobą o wiele większą tajemnicę. Jeśli przyjmiemy na chwilę, że ich istnienie może dowodzić tego, że dawne cywilizacje posiadały dostęp do jakiejś formy technologii, to pojawia się pytanie kto mógł się nią z nimi podzielić? No chyba, że zakładamy iż wszelkie tego typu odkrycia to objaw nadinterpretacji spragnionych sensacji osób.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Ancient-Code.com
Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.