Chińczycy posadzą las wielkości Irlandii

Opublikowano: 14.07.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1717

Chińskie władze zapowiedziały uruchomienie nowego projektu, którego celem jest pokrycie lasami ogromnych obszarów tego kraju. W tym roku drzewa zostaną posadzone na powierzchni prawie 7 mln ha, tj. powierzchni wielkości Irlandii.

O nowym projekcie poinformował w zeszłym tygodniu Zhang Jialong, przewodniczący Administracji ds. Lasów. Projekt ma pomóc Chinom zmienić ich wizerunek z największego truciciela na światowego lidera w sprawach ekologii. Chiny są nadal głównym emiterem gazów cieplarnianych, a ich gospodarka w dużym stopniu zależy od węgla. Jednak już od lat zmienia się nastawienie władz tego kraju do kwestii środowiskowych, w tym wpływu zanieczyszczenia powietrza czy zmian klimatycznych na zdrowie chińskiego społeczeństwa.

Projekt zalesiania zakłada osiągnięcie konkretnych rezultatów w konkretnym czasie. I tak, do końca tej dekady udział terenów zalesionych ma zwiększyć się z 21,7% do 23% obszaru tego kraju. Później, tj. w okresie od 2020 do 2035, powierzchnia lasów nadal będzie wzrastać, aż do osiągnięcia 26%. „Zapraszamy wszystkie firmy i organizacje ekologiczne, by dołączyły do tego ogromnego przedsięwzięcia” – powiedział Jialong, podkreślając, że: „współpraca między rządem a społeczeństwem jest kluczowym elementem tego projektu”.

Obszary przeznaczone pod zalesienie obejmują północno-wschodnią część tego kraju, tj. prowincje Hebei, Qinghai i Pustynię Hunshandake. Według Zhanga, tylko w ciągu ostatnich pięciu lat Chiny wydały ponad 83 mld dolarów na sadzenie lasów, dzięki czemu rosną one teraz na 208 mln ha. Jak donosi Agencja Reutersa, chińskie władze wdrażają także inny ekologiczny projekt mający na celu ograniczenie bezzasadnego wznoszenia budowli w pobliżu rzek, lasów czy parków narodowych.

Autorstwo: Lorraine Chow
Tłumaczenie: Xebola
Zdjęcie: 12019 (CC0)
Źródło oryginalne: EcoWatch.com
Źródła polskie: Xebola.wordpress.com, WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Cami 18.01.2018 23:08

    Wydaje mi sie ze bardziej im do czegos to drewno za kilkadziesiat lat ma byc potrzebne 🙁
    Ale zawsze zanim wytna beda plucami 🙂

  2. RobG56 20.07.2018 21:19

    Las to drzewa i powierzchnia; wycinka drzew nie niszczy lasu, gdyz następuje jego odnowienie: naturalne lub sztuczne. Nie sądzę, by realizowali ogromny projekt zalesień by potem wyciąć(?) te lasy i przeznaczyć je na role czy nieużytki.
    Polska ze swoim programem zalesień to porażka od samego początku.
    Nowa zmiana zobowiązała się przejąć 600 tysięcy hektarów pod budownictwo mieszkaniowe na zasadzie rabunku na LP, a nie na zasadach komercyjnych. Tym samym zasoby leśne kraju pewnie się obniżą do poziomu wczesnego Gomułki. Polska realizuje również innego rodzaju destrukcję – hodując kornika dewastuje własne zasoby leśne, nazywając to ochroną siedlisk i bioróżnorodności.

  3. Niewypadamiteraz 21.07.2018 00:48

    @RobG56
    UE płaci ogromne, rokroczne dotacje do każdego hektara ziemi, które właściciel przeznacza na zalesienie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.