Chcesz do lekarza za darmo? Kłam, że płacisz składkę!

Opublikowano: 03.01.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 776

Od 1 stycznia ubezpieczeni i nieubezpieczeni mają teoretycznie bezpłatny dostęp do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Jednak żeby nie płacić za wizytę, trzeba mówić, że jest się ubezpieczonym.

Od 1 stycznia wszyscy Polacy uzyskali darmowy dostęp do lekarza rodzinnego. Ubezpieczenia zdrowotnego nie mają dziś głównie zatrudnieni na umowach o dzieło i na czarno. Minister Radziwiłł szacuje ich liczbę na ponad 2 mln osób – 6 proc wszystkich. W systemie eWUŚ, czyli bazie danych o ubezpieczonych, osoby te wyświetlają się wciąż na czerwono jako nieposiadające prawa do darmowego leczenia. Taki sam kolor mają w ewidencji ci, którzy są uprawnieni do świadczeń, a których dane nie są zaktualizowane w systemie. Czyli kilkaset tysięcy osób. W takim przypadku, żeby za darmo odwiedzić lekarza rodzinnego, trzeba złożyć oświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia. Bo jeśli nie, to trzeba iść do przychodni z kartą lub gotówką.

Mimo zmiany przepisów, kosztujący wiele miliardów system eWUŚ nie znika, tak jak oświadczenia o posiadaniu ubezpieczenia. Dlatego aby nie płacić, należy skłamać, że jest się ubezpieczonym.

“Zmiana w ustawie zdrowotnej nie znosi obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń” – stwierdziła w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” rzeczniczka MZ Milena Kruszewska.

Bezpłatny dostęp do świadczenia miał umożliwić korzystanie z opieki medycznej dla wszystkich. Oprócz tego miał zminimalizować koszty obsługi medycznej przez eliminację tysięcy etatów w przychodniach, które istnieją tylko po to, by kontrolować, kto może, a kto nie może być chorym bez konieczności płacenia. Koszty systemu eWUŚ i wynagrodzenia tych, którzy go obsługują, są znacząco wyższe niż leczenie tych paru procent nieubezpieczonych.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.