Indianie Enawene Nawe a europejskie banki

Opublikowano: 31.12.2009 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1003

30 grudnia 2009 roku w Poznaniu przeprowadziłem małą kampanię ulotkową „Indianie Enawene Nawe a europejskie banki”. Podczas prowadzonych działań odwiedziłem 15 punktów obsługi klienta, należących do dwóch kolejnych banków: ING Bank oraz BNP Paribas Fortis, przekazując karty informacyjne bezpośrednio pracownikom bądź zostawiając je na stolikach wewnątrz przestrzeni bankowej. Ulotki trafiły także do rąk przechodniów.

Zachęcam do powielenia lub udoskonalenia treści zawartej w ulotce i kolportowania jej na terenie oddziałów bankowych na terenie kolejnych miast. Innymi gremiami do, których dana ulotka powinna trafić to same zarządy banków oraz indywidualne osoby.


Indianin Enawene Nawe.

Oto wykaz europejskich banków, które uczestniczyły w konsorcjum na czele, którego stał Rabobank (Holandia):

– ING Bank (Holandia),

– BNP Paribas (Francja),

– Crédit Suisse First Boston (Szwajcaria),

– WestLB (Niemcy),

– Fortis Bank (Obecnie w trakcie fuzji z Paribas),

– HSB Nord Bank (Szwecja),

– HSBC (Wielka Brytania).

Aby nie było wątpliwości. Przekazując kartę informacyjną osobom pracującym w dziale obsługi klienta banku, nie pragniemy uczynić kogokolwiek współwinnym zaistniałej sytuacji.

Osoby pracujące w danym banku, podobnie jak pracownicy innych instytucji i przedsiębiorstw, z trudem starają się wykonywać powierzoną pracę, zapewniając byt i bezpieczeństwo własnym rodzinom. Ostatnią intencją osób kierujących się takimi motywami jest zaszkodzenie komu- i czemukolwiek.


Dzieci z plemienia Enawene Nawe.

Praca bądź inne współtowarzyszenie z daną placówką wymaga jednak poznania każdego segmentu i oblicza pracodawcy lub wspólnika. Dlatego w tym konkretnym przypadku, pracownicy i klienci powyższych banków pozostają w gronie osób, które jako pierwsze zasługują na informacje.

Indianie Enawene Nawe stanowią jedno z wielu plemion, które zmaga się lub stoi przed perspektywą nowej fali przeobrażeń gospodarczych, które określam mianem „Drugiej Fali Najazdu na Amazonię”. W ramach zamierzeń na terenie min. Brazylii i Peru planuje się budowę dziesiątek tam na rzekach, otwarcie olbrzymich połaci lasu dla koncernów naftowych i gazowych – a to wszystko przy akompaniamencie wylesienia, działań poszukiwaczy surowców i minerałów oraz planów asfaltowania dróg (lub powstania kolejnych); ekspansji rancz bydła oraz upraw sojowych.


Indianin z izolowanego plemienia Piripkura.

PONIŻEJ PREZENTUJĘ WIAODMOŚCI ZAWARTE W KARTACH INFORMACYJNYCH

1. Pierwsza strona karty informacyjnej: trzy powyższe zdjęcia.

2. Druga strona:

– Indianie Enawene Nawe zamieszkują stan Mato Grosso (Brazylia). Mają o tyle specyficzną dietę, iż nie spożywają czerwonego mięsa. Podstawą gospodarki żywnościowej jest połów ryb oraz uprawa manioku.

– Od kilku dziesięcioleci Indianie Enawene Nawe zmagają się z najazdem na własne ziemie w tym: budową nielegalnych dróg, wylesieniem, ranczami oraz uprawą soi.

– Gubernator stanu Mato Grosso, Blairo Maggi forsuje plan zwiększenia upraw soi. W projekcie znajduje się również budowa 11 tam w obrębie rzeki, w której łowią Indianie Enawene Nawe oraz szereg kolejnych inwestycji.

– Jeżeli dojdzie do realizacji inwestycji struktura rzeki, flory i fauny, ulegnie zaburzeniu: powstaną olbrzymie rozlewiska a Indianie stracą w dużej mierze dostęp do głównego źródła swojego pożywienia oraz istotny element własnej kultury.

– W pierwszej dekadzie XXI wieku konsorcjum europejskich banków w tym: Rabobank, Fortis Bank, Paribas, ING Bank oraz szereg kolejnych, udzieliło pożyczek na rozwój min. przemysłu sojowego na łączną kwotę 230 milionów dolarów.

– Tak jak zbawienny wpływ dla naszych organizmów ma krew przelewająca się przez nasze żyły, tak i każda, duża inwestycja nie może zaistnieć bez odpowiedniego zastrzyku finansowego.

– Odległość geograficzna nie jest odwrotnie proporcjonalna do odpowiedzialności za nas samych. Handel oraz ekonomia również podlegają prawidłom moralnym.

– Rozliczne plemiona w Brazylii i Peru stoją lub zmagają się z perspektywą budowy dróg i tam na rzekach (Xingu, Madeira, Juruena), działaniem poszukiwaczy surowców i minerałów a także przemocą.

– Powyższe plany zagrażają również Indianom izolowanym, czyli takim, którzy cofnęli się w głąb puszczy po pierwszych traumatycznych kontaktach ze światem zewnętrznym – kilkadziesiąt lub kilkaset lat temu (w zależności o, której grupie mówimy) – i do teraz unikają kontaktu ze światem zewnętrznym.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Materiał nadesłany do “Wolnych Mediów”


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

  1. Roman Ambrożewicz 31.12.2009 08:35

    Może wysłaliby ekologów, tych którzy wieszali się na drzewach w dolinie Biebrzy w obronie natury 2000.

  2. Robert Śmietana 31.12.2009 09:01

    To jak Avatar…

  3. D.Ż 31.12.2009 09:04

    Robert Śmietana – Avatar – co masz na myśli??

  4. Robert Śmietana 31.12.2009 09:35

    Mam na myśli nowiutki film Avatar (całkiem zresztą urokliwy; wiecie, te raytracery i inne takie, co aż uklęknąłem z podziwu na lewe kolano i przechdziły mnie dreszcze – tak mocno chciałem jeszcze :D) – którego akcję można porównać z opisywanym w newsie procederem albo np. z inwazją USA na Irak.

  5. Roman Ambrożewicz 31.12.2009 15:14

    Składam wszystkim życzenia Noworoczne na rok 2010 oby był lepszy jak 2009 i oczywiście zdrówka.

  6. Pan Tofel 01.01.2010 20:41

    Dziękuje Panie Romanie.A do Pana Damiana: “Panie ! Pan nie wrzuca takich zdjęć bo jeszcze o pedofilie posądzą i bedzie powód by zamknąć taki pożyteczny portal.Pozdrawiam i Happy New Year … o ile to możliwe.

  7. W. 02.01.2010 05:40

    Niektórym już bije na dekiel… Nie ma co się rzucać – taka kultura i obyczaje. W Google są pikantniejsze foty Indian. Indianie są spoko, to z nami jest coś nie tak. Przez religię.

  8. gucio 03.01.2010 21:36

    Avatar trzeba to zobaczyc dla wielu za prosta fabula ,ale jak ogladalem to widzialem ginacych ludzi i dzieci w Iraku Palestynie Darfurze Afganistanie . W prostym przeslaniu nie ma nic zlego.Wiele banalnie prostych rzeczy bylo wrecz genialnych .Tak samo jest z tym filmem.O przerzyciach wizualnych szkoda gadac …ODLOT.

  9. Janko z Katakumb 06.01.2010 00:40

    Przydała by się akcja w stylu Police Love. Ktoś mógłby stanąć z megafonem przed paroma bankami
    żeby sprawa być może zaistniała w mediach komercyjnych;)

  10. Janko z Katakumb 06.01.2010 01:06

    To jest najbardziej frustrujące kiedy tak kończy mniejszość która w dużym stopniu mogła by być przykładem i wzorem dla
    ” N.A.S.” barbarzyńców . Brazylia przeżywa lata prosperity, wzrostu ekonomicznego – erę zachłyśnięcia się konsumpcją masową (podobnie polska) będzie jak i inne kraje którym wpompowuje się teraz kasę. W końcu ci popaprańcy wytną te drzewa wraz z ludźmi żyjącymi pośród nich, albo pobudują na niej autostrady a ludność skończy w ośrodkach socjalizacji lub na ulicy.

  11. JamiroQ 06.01.2010 23:41

    Więc co możemy na to poradzić? Co możemy poradzić na powolne mordowanie naszej matki – planety Ziemia?
    WIELKIE NIC?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.